| mirel12314 a întrebat:

Salut TPU,maine merg la doctor si voiam sa intreb,in momentul in care merg la toaleta,cand folosesc hartia igienica vad pete de sange, chiar la inceput, stau mult pe scaun la scoala 6-8ore,merg cu bicicleta zilnic.Este ceva grav, ma gandesc la o fisura anala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| DataScience a răspuns:

E vorba de dieta, trebuie sa incluzi mancaruri calde, ciorbe, legume si fructe. Practic daca mananci 90% doar proteine si carbohidrati fecalele vor fi tari, trebuie sa incluzi fibre care sa ajute si la motilitatea intestinelor. Schimba dieta si o sa vezi ca intr-o saptamana ar trebui sa nu mai ai ruptura si continua sa ai o dieta imbunatatita si dupa, gen sa nu mananci doar carne toata ziua intr-o zi.

| mirel12314 explică (pentru DataScience):

Am mancat ciorba de vita, supa de galuste, paste, materia fecala e moale nu cred ca asta e problema

| DataScience a răspuns:

Pete de sange am avut si eu, si da e din cauza unei fisuri anale/un hemoroid care e mai sensibil si il atingi mereu. Mi-a trecut cand am inceput sa mananc un pic mai mult si chestii cum ai zis si tu ciorbe sau iaurturi, verdeturi, chestii cu fibre...etc. (mancam putin si multa carne/proteine).
Probabil la tine e sensibil homoroidul si de-asta nu s-a vindecat inca, continua sa mananci doar chestii de genul o perioada mai lunga cu foarte putine proteine/fainoase/paste/paine...etc. pana iti trece. Daca nu iti trece nici asa iti vor face doctorii operatie de cicatrizare pe hemoroid care e nasoala si iti poate sensibiliza si mai rau hemoroidul. In plus ia un unguent, pe mine m-a ajutat un unguent numit Poco, dar habar nu am unde il gasesti, cauta pe google poate gasesti altul intrebi la farmacie daca au ceva asemanator si te dai zilnic, trebuie sa usture un pic cateva secunde cand aplici. In afara de asta de fiecare data dupa ce mergi la veceu folosesti dusul 2 minute sa te speli foarte bine an4al, fiindca se vindeca mai greu fisurile daa raman bacteriile acolo pe rana si totodata fa-i si miscari ale corpului 15 minute in fiecare zi daca tot stai atatea ore asezat, miscari intensede alergat si stretching ale corpului(ca sa il ajuti sa aiba capacitatea de vindecare mai buna/hormoni in cantitati optime si o motilitate buna a intestinelor) Gen sa respecti toate astea zilnic si strict, pana vezi ca s-a vindecat, altfel e nasol daca iti curge multe saptamani fara sa se vindece, apoi poti sa revii la un program si dieta lejera.