| Vali215 a întrebat:

Mama mea are scolioză (foarte accentuată). Se poate îndrepta prin exerciții sau trebuie să se opereze neapărat? Nu își dorește să se opereze pentru că și-ar pierde locul de muncă. Cam cât costă o astfel de operație? Care este cel mai bun spital din București? Vă rog dați-mi mai multe detalii cei care au pățit treaba asta sau care cunosc. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scolioza nu se opereaza, se repara in timp prin exercitii fizice specifice, prin fizioterapie si prin purtatul unui corsaj, care o obliga sa nu mai stea cocosata.
Scolioza nu este o boala si nici un organ, care se poate opera. Scolioza este deformarea osoasa a coloanei vertebrale, deoarece mama ta sta de foarte multi ani stramba, din cauaza unor obiceiuri proaste.
Corectarea scoliozei se face in ani si multa, foarte mulat disciplina din partea mamei tale.
Stai cuminte, ca de la scolioza nu semoare, deci nu-inevoeis a fii disperat acum, doar sa o ajuti tinand un ochi pe ea, sa stea cu spatele drept si sa-si faca zilnic exercitiile.

| GabiDumitrescu a răspuns:

"Nu își dorește să se opereze pentru că și-ar pierde locul de muncă." SERIOS? Dar ce e, sclava? SERIOS? Bai, are o problema medicala, are nevoie de concediu samd. Daca e data afara din cauza asta, e treaba de proces si stors bani din nenorocitii care fac asta mult si bine! P.S. Cel mai bine ar fi sa mearga la un doctor oarecare pe felia asta si sa se intereseze... imi pare rau ca nu am de recomandat pe cineva anume.

| Vali215 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cam ăștia sunt oamenii cu care lucrează. Dacă nu e aptă de muncă îi eliberează postul și caută pe altcineva. Cel mai bine ar fi să o conving să vadă un doctor. Mulțumesc, Gabi!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vali215):

Discutam de Romania? Nu e chiar asa, crede-ma. Sa vorbeasca cu un avocat eventual, sau la ITM. Daca faci magarii de-astea ca angajator ti-o iei de te c^%i pe tine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ca sa continui ideea, sa zicem ca mama ta ar fi angajata mea. Are probleme de sanatate. OK, ii dau medical cit are nevoie, timp in care angajez pe cineva pe perioada DETERMINATA. 3 luni sa zicem. Daca mama ta termina in 2 luni concediul, poate ii mai dau o luna de concediu platit sa se recupereze complet, sau o iau inapoi la job pe un post temporar, cit sa isi termine inlocuitorul ei perioada determinata, apoi o bag la loc pe postul ei.

| Vali215 explică (pentru GabiDumitrescu):

O să vorbesc cu ea, să vedem ce rezolvăm. Și nu, nu mă refeream mai sus că așa sunt toți oamenii din România, știu că nu este peste tot la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scolioza se poate corecta cu ajutorul exercitiilor, sa apeleze la un kinetoterapeut, rezultatele se vad foarte repede daca se tine de ele.

| TheWznd a răspuns:

Pentru ioneasca: Vă rog frumos să nu mai dezinformați!
Scolioza nu se poate corecta. E o deformație accentuată a coloanei vertebrale. Cel mult, cu kinetoterapie și corset medical (nu corsaj) se poate ține sub control, și asta numai în tinerețe, cât încă mai există cartilajele de creștere pe oase (în general, la fete, la 3-4 ani de la începutul ciclului menstrual).

Scolioza se operează, și nu se face de la poziție („stat cocoșat"), este o boală idiopatică, a cărei cauze de cele mai multe ori nu este cunoscută. Uneori este genetic, alteori este hormonal (în general apare la fetele la pubertate și la adolescente).
Degeaba stai „cu spatele drept", astea îs povești din bătrâni. Vă rog frumos, nu mai răspundeți la întrebări la care nu știți răspunsul, și la care doar bănuiți, pentru că așa apare confuzia și dezinformarea.

Cât despre răspunsul la întrebare:
Cel mai bine ar fi să ignorați răspunsul utilizatorului Ioneasca. Nu prea știe ce vorbește.
Scolioza necesită operații doar în anumite condiții, în general dacă unghiul cobb (curbura coloanei) depășește 50 de grade. Cel mai bine ar fi să consultați un medic specialist. Din păcate, cei mai competenți medici în ortopedie, pe partea de deformații ale coloanei se află doar la București. Căutați nume precum Mihai Jianu (el e cel mai bun din România, și printre cei mai buni din lume) sau Alexandru Thiery. Ei vă pot îndruma mult mai exact în tratamentul care trebuie efectuat. Nu e musai să fie nevoie de operație. Mai ales la adulți, se face doar în cazuri deosebit de grave.

Sănătate multă!

| Vali215 explică (pentru TheWznd):

Mulțumesc mult! Trebuie să o conving să se opereze. Se vede clar că depăseste 50 de grade coloana ei.

| TheWznd a răspuns (pentru Vali215):

Cu tot respectul, dar nu sunteți medic. Unghiul cobb se poate măsura doar în urma unei radiografii. Aproximările nu sunt examene medicale.
Mergeți la medic!