| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a apărut ieri un abces dentar. Din moment ce toate stomatologiile sunt închise din cauza virusului, nu ma pot duce. Chiar nu vreau sa stau o perioadă mare așteptând să treaca, deoarece nu vreau da apara alte complicatii. Vreau sa va intreb daca e in regula sa îl sparg singur sau daca a mai făcut cineva asta, poate imi va da si niste sfaturi. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Urgentele dentare sunt legale: https://bit.ly/2QMhIse
Vezi si punctul 3 din Declaratia pe propria raspundere pe care trebuie sa o completezi: https://bit.ly/2wxYijT

| aXy99 a răspuns:

Du-te la urgente.

| JicaContra a răspuns:

Da telefon la 112 si spune ca ai nevoie de un sfat medical pentru ca ai un abces dentar
o sa te puna in legatura cu ambulanta
acolo intrebi unde poti sa mergi cu problema ta
daca esti in Biucuresti te sfatuiesc SINCER sa NU te duci la nici un spital in afara de facultatea de medicina dentara, pentru ca, am avut si eu o urgenta dentara intr-o vineri cand era zi libera si dentistul meu nu era in oras, m-am dus la primul spital si VACA de acolo mi-a umflat maseaua care nu era umflata, pentru ca a pus pansament dentar in loc sa o lase libera, asa ca am stat o saptamana cu antibiotice pana sa poata sa imi scoata maseaua (era de minte)

sa nu uiti sa iti faci declaratie pe proprie raspundere
SA NU CHEMI O AMBULANTA, in momentul asta sunt supra-aglomerati, si poate sa insemne viata cuiva care chiar are o urgenta... LETALA

| Digikey a răspuns:

La dentist doar iti da antibiotic.Dai telefon la medicul de familie si iti da reteta.

| FreeRaskolnikov a răspuns:

Nu o sa iti dreneze nimic stomatologul fara sa iei antibiotic cateva zile inainte deoarece e riscant sa iti umble acolo. Daca e farmacia deschisa poti sa iti iei penicilina si sa o intrebi pe farmacista cum si cand se ia ca nu mai stiu. Evident cel mai bine ar fi sa vezi un doctor... incearca sa eviti spitalul doar in cazul in care nu ai o urgenta... au destule pe cap doctorii cu virusu