| AndreyP a întrebat:

Mi-a iesit un punct sub piele, exact sub ochi.Un dermatolog bun din Bucuresti imi recomandati? Sau ce as putea sa fac sa-mi dispara? M-am dat cu Betadine si tot nu dispare. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Depinde ce fel de punct este, ma refer la culoarea lui. Incearca sa nu mai iti dai cu diferite solutii din moment ce nu stii despre acesta, ii poti face mai mult rau.
Daca este rosu, este alunita, numai un dermatolog poate sa spune exact daca e canceros sau nu si cum se poate elimina daca este necesar.
Daca este alb, este punct cu grasime, nu-ti trebuie dermatolog, ci un drum la o cosmeticiana care ti-l va scoate cu un ac sterilizat. Ai grija la punctele albe cu grasime, nu se pentru elimina precum acneea, aparitia lor sunt de la o exagerare in grasimi in alimentatie, mancare nesanatoasa. Ele mai dispar si la expunerea la soare timp indelungat, desi nu-i batut in cuie sa-ti dispara!
Daca este negru, este punctul negru care se poate elimina ori la cosmetica ori acasa prin statul la abur si extragerea lui cu o carpa de bumbac pana se elimina "inima".

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Punct rosu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleo cand am citit faza cu ochiul am tipat si m-am ingalbenit la fata.

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Este punct de grăsime, alb? Dacă da, eu am avut in jurul ochiului așa ceva și sincer ma deranja foarte tare. Nu am mai rezistat și am luat un ac mic și l am spart. Apoi am dat cu puțin spirt și a dispărut. Dacă nu făceam asta cred ca îl aveam și acum. Încearcă și tu doar fii foarte atent

| AndreyP explică:

Da,albinuta,punct rosu