| Stargoz a întrebat:

Mi-am cumparat azi de la un magazin relativ aproape de mine o punga de pufuleti si dupa ce am mancat vreo 10-20 de pufuleti am observat ca mai toti sunt moi si au un gust ciudata asa ca dau sa ma uit pe data de expirare si vad ca sunt expirati din 13 09 2020. De vreo 2 luni! Desigur ca am aruncat punga aia expirata dar ce vreau sa va intreb mi se poate intampla ceva? Am manca vreo 10-20 de pufuleti din aia, pot pati ceva? Momentan nu simt nimic rau. De acum in colo o sa ma uit mai bine pe datele de expirare. Dau si funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Pufuleții se diferă în mai puțin de o oră. Deci dacă în maxim 2 ore de la consumul ultimului pufuletele nu te simți rău, atunci nici mai târziu nu te vei simți. Deci până acum trebuia să ai stare de vomă sau să apară ceva bubițe roșii pe corp; dar dacă nu ai avut până acum, nici nu o să mai ai. Organismul tău a fost mai tare decât bacteriile din pufuleți.
Imediat ce ai ocazia du-te la magazin și spune-i vânzătorului că pufuleții au un gust ciudat și că sunt expirați.

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Mulțumesc pentru fundă!
Am vrut să scriu că pufuleții se digeră, nu se diferă.
Sănătate!

| Wr3nch a răspuns:

Nu mori de la pufuleti. Eventual iti merge un pic burta, bagi un saprosan si esti ok.

| Frank51 a răspuns:

Unii au murit si n-au avut nimic...

| WhiteLife a răspuns:

Nu cred. Vezi cum te simți mai încolo și mai es mâine-poimâine. Dacă mâine nu ai nimic, nu trebuie să îți faci probleme. Daca apar simptome mai târziu poți merge la farmacie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai ce sa pățești, e doar mălai.

| Madalina1837 a răspuns:

Cel mult o toxiinfectie, dar ar trebui să le spui celor de la magazin sa aiba grijă să nu mai apară marfa expirată în rafturi pentru că, ca și consumator ai niste drepturi pe care trebuie să ti le respecte.