| masteradev a întrebat:

Salut TPU, mi-am pus o lucrare provizorie pe toata partea de sus, toti dintii au fost devitalizati in afara de o masea caci zicea ea e mai bine asa, ma rog. Ideea e ca dupa doua zile de purtat coroana, in seara asta apasand pe masea si pe dintii de langa pentru ca ma durea sub coroana, am impresia ca am miscat lucrarea, langa masea doi dinti stateau in aer si am miscat putin de ei si acum simt ca si cum dintii mei naturali ar fi plini cu miere, ii simt lipiciosi sub lucrare si se simte super nasol, ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Devitalizati,c,ei aia? Ai pus coroana la toti dinti de sus? Esti terminat dseja, o sa fii rupt in gura de tot, praf se vor face dintii tai toti.Asteapta ca de abia acum urmeaza sa vina problemele, deja au inceput si va dura ani de zile.

Cel mai naspa e sa pui coroana pe un dinte natural, tu stii ce inseamna aia?
Daca nu stii ar fi trebuie sa intrebi inainte.Nici un dinte sanatos ori chiar de are o carie mica,nu i se pune coroana.
Totdeauna sa fugi cand auzi coroana pe dinte natural,indiferent cine este nu stiu cit te va tine,dar la un mom dat ajung sa dispara sub acea coroana.
Coroana inseamna ca dintele tau natural sa fie slefuit,sa i se indeparteze un strat exterior,adica smaltul care protejeaza dintele si sa ti se puna un rahat in loc, care va tine citiva ani, daca dentistu e bun.
Nimeni nu mai recomanda coroana in ziua de azi, se pune implant, asta daca dintele este rau de tot, dar nu coroana.
Am vazut dentisti care nu recomanda asa ceva.Cu cit vor exidsta mai multi clienti pentru implanturi cu atit preturile vor scadea.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru relian):

Le shtii. boss. Cum il cheama pe dentistul tau care ti-a explicat toate astea? Ca sa stiu, sa il evit...

| relian a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Nu ai tu fata de aia unde merg eu,asa ca stai in banca ta,fa bine si raspunde omului, nu mie.Te bagi ca musca in rahat, nu esti capabil sa dai raspuns celui care intreaba, dar ai tupeu de roman clocit sa te bagi in seama cu mine.
Pe viitor fa bine si raspunde celui care intreaba ceva, nu mie sau altora care raspund.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru relian):

Păi cânv văd habarniști de-ăștia ca tine cu beșini în loc de neuroni nu pot decât să le dau peste bot. Mănânci rahat cu muște cu tot până te faci maro la fățău. Cine ți-a spus tâmpeniile alea cu coroanele puse pe dinți șlefuiți și-a bătut joc de tine crunt, sau poate la cât ești de prostake n-ai înțeles nimic. Caută dracul pe google înainte să spui asemenea tâmpenii băi IQ subunitar care ești. Bagi frica în omu’ ăla degeaba cu răspunsul tău cretinoid. Tedreaku de sfertodoct drogat.

| relian a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Amice daca esti timpit stai acasa,nu mai semnalzia ca nu faci sa arati cit de tantalau esti.
Nu ma fa sa te fac idiot, desi pana la urma exact aia si esti.
Pt cultura ta generala, afla ca atunci cand ti se pune o coroana dintele respectiv se slefuieste.
Ori tu crezi ca iti pune ala coroana asa peste dintele intreg laughing Ai o logica de prostanac, deci daca ar fi dupa cum spui dintii sar mari, ceea ce nu face nimeni asa ceva.
Un dinte cu coroana pe el va trebuie sa aiba in final aceiasi dimensiune, nu sa se mareasca.
Dar cew sa stie un papagal ca tine.Nu uita, 99% din cei care ajung prin america reprezinta pleava societatii de unde a plecat, nu ta gindi ca tu faci parte printre aia 1%, ori ca erai mare scula in ro, erai un terchea berchea.
Se vede de fapt si din felul cum gindesti si ce faci.Cum am mai spus lasa pe cei care dau raspunsuri,ca dau raspuns gresit, ca zic bine, aia nu treaba ta, tu raspunde celui care intreaba, tantalaule care esti.

Deci pe linga ca esti prost, continui sa arati ca poti sa fii si mai rau laughing Deci tu nici 1 neuron nu ai, nu te mai baga in sama cu mine cand esti total pe dinafara.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru relian):

Săracu’ de tine… Se vede că ai fost alăptat de tată în pruncie…

| Freya1 a răspuns:

Exista posibilitatea sa fie puși doar provizoriu, ca în general dinți o data puși nu se mișcă asa repede.
Suna la cabinet și informează medicul.Si nu mai mișcă tu de dinți.Important e sa asculți ce ți se spune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerci fie sa o misti la loc, fie sa o dai jos daca este extrem de incomoda dar dintii tai vor fi foarte sensibili. Dupa suni la cabinet sa te duci sa iti puna alta. Este normal sa se miste, sa se crape, rupa si chiar sa cada. Indicat, daca nu mai ai mult pana la permanente si te poti descurca cu sensibilitatea, este sa o dai jos, daca cade, si sa astepti pana iti pune lucrarea permanenta deoarece se vindeca gingia mai bine asa. Si eu am o lucrare provizorie, vineri urmand sa imi puna permanentele, si s-a rupt in unele locuri iar cu o zi inainte de programare planuiesc sa o dau jos ca sa curat dinti cum trebuie.
Teoretic dentistul a spus cand am probleme cu ea sa sunt sa ma cheme sa imi faca alta sau daca nu ma deranjeaza sa stau asa ca sa permit giniei sa se vindece.