| MarinelGoj a întrebat:

Mi-au apărut niște vergeturi să zic așa pe zona fesieră. Cum pot scăpa de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| metehne a răspuns:

Nu poți scăpa de ele. Nu există creme pentru așa ceva, te ajută poate să diminuezi aspectul lor, dar de dispărut se poate doar prin operații.
Vergeturile sunt ceva normal, cel puțin 60% din populație au. Nu te mai stresa din cauza asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Vergeturile sunt crapaturi ale pielii si o piele odata crapata, nu isi mai revine la loc!

Singura solutie sa scapi de ele, este operatia estetica cu laser!

Ai grija in schimb sa nu mai apara altele, si asta se poate preveneii daca ai grija de corpul tau, facand sport si evitand sa iei in greutate prea mult si prea repede, ca de aceea se crapa pielea!
Nu uita sa te hidratezi si sa te hranesti sanatos cu mancare din care iti iei vitaminele si mineralele atat de necesare unui corp frumos si sanatos.

| Freya1 a răspuns:

Nu se mai vindeca si nici nu mai trec.
Daca inca sunt rozali cumparati bio oil crema

| anamaria82726 a răspuns:

Toti o sa iti recomande creme inutile etc. Vergeturile sunt rupturi ale pielii si se poate scapa de ele doar prin operatiile estetice

| Kinda a răspuns:

Salut, imi pare rau sa iti zic dar daca sunt vergeturi de culoarea alba nu ai cum sa scapi de ele, dar daca sunt rosi, poti sa scapi de ele slabind si daca te dai cu ou in zonele afectate si sa astepti sa se usuce si dupa sa dai cu apa calduta, dar oricum trebuie sa slabesti sau daca te inalti sau iti dezvolti masa musculara dispar, daca sunt albe asa o sa ramana toata viata poti sa scapi eventual folosind operatii estetice sau diferite lasere care costa bani.