| lazzaruss34 a întrebat:

Salut TPU! Nu mi-a venit menstruația timp de 4 zile! Mama mi-a zis că s-ar putea sa am vreo dereglare hormonală, am avut sâmbăta un maraton de alergat și m-am pregătit intens! Am auzit că dacă faci sport intens îți poate întârzia menstruația!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Sportul si menstruatia nu au legatura, ciclurile menstruale fiind programate hormonal.

Daca pana acum aveai un ciclu regulat si este prima oara cand se intampla sa iti intarzie, trebuie sa stii ca mici dereglari hormonale se pot produce oricand si daca este vorba de diferente ale ciclului de +/- 1, 2, maxim 3 zile, sau o singura intarziere de maxim 10 zile, nu ai de ce sa te ingrijorezi.
Este destul de comun ca aceste diferente si dereglari hormonale sa se produca in randul adolescentelor deoarece sunt inca in perioada in care activitatea hormonala este una ridicata si organismul este in perioada de ajustare.
Exista fete/femei care au avut ciclu perfect regulat de la prima menstruatie pana la menopauza, dar acestea sunt in numar mai mic, comparativ cu cele care au avut dereglari, unele pe perioade scurte, altele cu o constanta in ceea ce priveste ciclurile neregulate.

Daca ai peste 16 ani si observi ca aceasta dereglare persista mai mult de 6 luni, sfatul meu ar fi sa vezi atat un medic ginecolog cat si un medic endocrinolog.

Numai bine!

| lazzaruss34 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc mult!

| Floridori a răspuns (pentru lazzaruss34):

Cu mare drag!

Avand in vedere ca se pare ca mama ta stie bine cum functioneaza corpul unei femei si sper sa aveti si o relatie buna in care sa comunicati, vorbeste cu ea si asculta-i sfaturile. Sportul nici nu grabeste si nici nu intarzie menstruatia. Daca o luam asa, sportivele de performanta ar fi fost tot timpul in alerta maxima big grin

Daca totusi ai peste 16 ani si vei vrea sa mergi la ginecolog singura, o poti face.De la 16 ani, fetele pot merge neinsotite.winking

Multa sanatate!

| lazzaruss34 explică (pentru Floridori):

Chestia cu sportul am văzut-o pe internet acum mai mult timp! Am un an de când mi-a venit prima data iar mama mi-a spus că încă nu este reglat! Mulțumesc!

| Floridori a răspuns (pentru lazzaruss34):

Pe internet gasesti atatea... big grin

Mama ta are dreptate.Este comun ca la adolescentele care au ciclu de 1-2 ani sa se prezinte astfel de dereglari, chiar sa aiba ciclu neregulat in mod constant.Nimic ingrijorator.In mod normal, ar trebui sa se regleze de la sine dupa varsta de 16 ani. Daca nu, doar atunci ar trebui sa vezi un medic.
Numai bine si mult succes!

| lazzaruss34 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc! ????

6 răspunsuri:
| Nouvel a răspuns:

Daca faci sport intens, poti grabi menstruatia.
Nu ai facut altfel de "sport"? Daca nu, si mai dureaza, mergi la medic.