| Meow230 a întrebat:

Ochelarii mei s-au cam prafuit, iar carpa din microfibra n-o mai am de mult si servetelele pentru ochelari azi mi s-au terminat..stiti voi altceva care sa nu afecteze lentila pana merg sa-mi iau altele? Pentru ca acum nu pot..multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Putin alcool medicinal pe o batista de hartie.

| Shimozukushiki a răspuns:

Eu nu am șters niciodată cu cârpa, eu îi sterg numai cu servețele uscate.

| GoldenZenith a răspuns:

Sapun lichid cu apă călduță și apoi șters cu o laveta/cârpă cat mai moale.
Poți să îi ștergi și cu spirt. Este la fel de ok.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Heeei! foloseste intotdeauna o bucata de panza din fibra naturala "finet". orice idiot care spune altceva este gresit. eu sunt specialist-calificat in confectionarea, montarea si intretinerea lentilelor medicale ( optician-dusisator-polisator ).
succes si multa sanatate!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Lentilele ochelarilor de vedere pot fi spalate cu orice detergent sau sapun lichis, apoi se pot sterge in Conditii PERFECTE chiar si cu banalul tricou din fibra naturala de bumbac.

| Meow230 explică:

Am uitat sa precizez ca am lentile tratate cu antireflex si nu vreau sa distrug stratul de protectie