| Bear333 a întrebat:

Pe la vreo 5 ani am căzut cu fața pe plită, iarna. Si m-am ars rău. Acum am 17 ani și am obrazul stâng cu cicatrice pe el. Ditamai cicatricea. Cum o pot îndepărta? Am cautat pe net operatie inlocuire piele dar n-am găsit. Îmi puteți lăsa voi un link? Sau dacă se poate îndepărta altfel? Arsura cred ca e de gradul 2 spre 3. Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ar trebuii să vez un chirurg plastician/chirurg estetician, acolo primești răspunsul

| Donsavas a răspuns:

Laseroterapia te poate ajuta si este non invaziva! Doar ca s ar putea să fie mai costisitoare. Din pacate, casa de asigurări nici macar nu reduce cazurile medicale ce tin de dermatologie/chirurgie estetică. Eu unul cred ca ar trebui ajutați oamenii care au probleme estetice serioase. Acum n ai decat sa dai de la tine, sa mai astepti sau sa strângi bani si sa o rezolvi cand se poate. Cine te place, te place cu totul, nu doar cu fața!

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Exista o tehnologie cu laser care poate scapa de unele cicatrice. Altfel, poti incerca transplantu de piele. Ai zis ca nu ai gasit, dar daca te duci la un spital, o sa iti spuna unde sa te duci. Oricum, eu recomand chestia cu laserul. E mult mai usoara, mai sigura, dar e posibil sa trebuiasca facuta in strainatate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Da se poate face in strainatate si costa 1000 euro... happy
Ar putea folosi fond de ten sa astupe daca chiar nu si permite momentan

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Mai, vedeti ca eu am scris primul de laseroterapie laughing

Glumesc. Fondul de ten, nu numai ca nu acopera complet cicatricea, dar se si cunoaste. Plus ca e enervat sa dai cu fond de ten in fiecare zi cand iesi pe undeva. E o solutie temporara. Pentru un baiat nu mi se pare o idee buna.