| Dorelel a întrebat:

Salut TPU,

Pe piept, atat in fata, cat si in spate am in total undeva la 30 de alunite. Am cautat si pe Google, insa nu pare sa-mi fie de mare ajutor. Am intrebat si cunostintele, insa peste tot parerile par sa fie impartite, unii zicand ca poti face cancer de piele... Parintii mei in special sunt speriati de ideea de a le indeparta, asa ca am venit sa va cer si voua parerea.
Este vreun pericol cand indepartezi alunitele (profesional, de un doctor, nu acasa)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Trebuie sa te vada un doctor. In general doctorul de familie e suficient, dar se poate sa te trimita si la un dermatolog. Asta nu inseamna ca ai o problema.
Unele alunite pot fi periculoase, altele sunt benigne. Dintre ele doctorul iti va indeparta cateva despre care considera el ca iti pot face probleme mai tarziu (chiar si din cele benigne care pot evolua in mod negativ). Nu este dureros, dar o vreme pielea acolo te va "tine" si va fi o oarecare neplacere. Unele pot fi "cauterizate" cu azot lichid sau cu laser. In toate cazurile operatia nu este complet lipsita de pericol, dar probabilitatea de a pati ceva este foarte, foarte mica.
Sa nu te gandesti sa le faci tu ceva, pentru ca atunci devine foarte periculos!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci ai cautat pe google si ti ai intrebat rudele... dar un medic nu te ai gandit sa intrebi?

| MrZenon a răspuns:

Sa ai alunite este ok. Și este drept, înlăturarea lor poate provoca cancerul la piele.

| Anonimceshtiitu a răspuns:

Doctorii autorizați îți injectează în nervii locali ai une alunite un lichid anestezic ce durează câteva minute - zeci de minute încât sa scoată alunita. Eu zic sa te duci sa ți le scoată pana nu se rupă una sa faci cancer.
Și eu am avut foarte multe pe gat, m-a durut puțin când mi le-a scos dar a meritat.
Sper ca te-am ajutat.