| Szabii a întrebat:

Pe urechea stanga am o alunita, cam cat o boaba de orez. Vreau sa-mi fac gaura, pot pati ceva? am auzit ca risc sa fac cancer la piele (doamne fereste)
Chiar am aceste riscuri? sau pot sa fac gaura linistit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU. In nici un caz!
Mergi la dermatolog. El iti poate scoate alunita chirurgical (singurul mod de a o scoate) si iti va spune daca poti eventual pe viitor sa iti fac gaura in locul ala, desi nu cred.
Fa-ti la urechea cealalta, dar in nici un caz pe alunita!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata vreme cat gaura nu afecteaza cu nimic alunita (adica nu e facuta pe ea sau foarte aproape de ea asa incat sa se inflameze odata cu locul unde iti vei face gaura) ar trebui sa fie bine.
In general exista riscuri, atunci cand iti bazai/zgarii/rupi alunitele.
De asemenea exista riscuri daca ti se va infecta locul si va ajunge sa afecteze alunita (in cazul in care e aproape de gaura).
Ar trebui sa treci pe la dermatolog sau medicul de familie, sa te consulti cu ei. Cel putin suna-i si cere o parere.

| Szabii explică (pentru anonim_4396):

Alunita e chiar acolo unde trebuie sa fac gaura... Deci daca fac gaura, trebuie sa gauresc alunita... E recomandat?

| Szabii explică (pentru anonim_4396):

Dar e o alunita mica. Cat o boaba de orez. Da' e chiar acolo unde trebuie sa fac gaura... Chiar asa de riscant e? sad
Mersi oricum de raspuns, ai funda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Szabii):

Da. E riscant.
Alunitele ori le indepartezi chirurgical ori nu le faci nimic. Nu le zgarii nu le gauresti sau mai stiu eu ce.
Iar faptul ca e cat o boaba de orez e chiar marisoara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Szabii):

NU. In nici un caz!
Mergi la dermatolog. El iti poate scoate alunita chirurgical (singurul mod de a o scoate) si iti va spune daca poti eventual pe viitor sa iti fac gaura in locul ala, desi nu cred.
Fa-ti la urechea cealalta, dar in nici un caz pe alunita!