| iwantananswer a întrebat:

poate cineva să îmi spună dacă există vreo denumire pentru comportamentul acelor persoane care nu acceptă niciun fel de critică, care cred ca ele fac totul perfect și se cred și mult mai deștepte? Trebuie să existe o denumire ceva, cred că este un sindrom o tulburare de personalitate, am o persoana apropiată mie căreia vreau sa îi deschid ochii, uitasem, dau funda! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Da, se numeste COMUISM, dar mai ales, se numeste STALIN:
https://www.imdb.com/title/tt1014763/
ideea generala a filmului este: there is no crime in "heaven"

SINGURA solutie e sa CU ADEVARAT *SOCHEZI* RESPECTIVA PERSOANA SA VADA REALITATEA
nu stiu cum ai putea sa o sochezi, dar sunt ABSOLUT SIGUR ca asta e singura solutie

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Aroganta, grandomanie, sentiment de superioritate...

| iwantananswer explică (pentru Catrice):

Vreau sa aflu denumire exacta ca sa pot sa îi arat un studiu ceva un articol dar oricum multumesc pentru raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Narcisism?

| iwantananswer explică (pentru anonim_4396):

Nu nu, m-am gândit și la narcisism dar este cu totul diverit, oricum multumesc pentru raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se socotesc singuri înțelepți. Asta este diagnosticul.
E mai bine sa nu te crezi, și sa fii, decât sa te crezi și sa nu fii... înțelept.
Ma rog, eu îți zic sa încerci ușor. Asemenea persoane ori te vor iubi mai mult după ce le vei spune asta, ori te vor urî.
Dacă chiar vrei sa o faci sa "se simtă" o vei face fără sa o "superi" prea mult.
E greu sa convingi un astfel de om, dar na, din fericire acest aspect se poate educa. Și subtil o poți face. Îi dai, sau ii recomanzi o carte bună care vorbește pe limba lui / ei și na, te-ai ales cu un "pacient vindecat".
=)

| iwantananswer explică (pentru anonim_4396):

Problema este ca daca incerc sa-i explica ma crede nebun și crede ca vreau sa ii fac rau, dar eu dor incerc sa ajut

| Dana1999 a răspuns:

Problema ar fi daca ele ar critica nu daca au intoleranta scăzută la critica. Cu toții detestam sa fim criticați.

| EntertainYou a răspuns:

Singura tulburare de personalitate care corespunde este NPD (narcissistic personality disorder).
Insa nu toate persoanele arogante/superioare sunt automat narcisiste, uneori nici inversa nu e valabila.
Dar de ce spui tu ca nu corespunde e alta mancare de peste, asta pentru ca nu intelegi probabil termenul de narcisism in sine (care este departe de a insemna iubire exagerata de sine).