| anonim_4396 a întrebat:

pute-ti sa-mi spune-ti cum pot slabi?
am 13 ani,sunt josuta, adica am 1, 50, si 40 de kg.
eu cred ca sunt grasa)..colegele mele sunt aproape toate mai slabe ca mine si mie imi este incomod sa fiu eu mai grasa)
voi ce parere aveti? imi pute-ti da un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nu eşti prea grasă, eşti OK!

Eşti chiar SUBPONDERALĂ ( prea SLABĂ )!

Iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 48, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu aproape 9 kg mai puţin decât greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Din contră, ar TREBUI să te mai îngraşi cel puţin 5 kg!

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o greutate perfect normala. Probabil ai impresia ca esti grasa fiindca esti pufoasa din cauza lipsei de exercitiu fizic. fa mai mult sport si totul va fi bine.

| carolincik1999 a răspuns (pentru Brigaela):

Ma ocup cu sportul )alerg in fiecare zi)si din clasa doar o fata fuge mai bine ca mine)

| Brigaela a răspuns (pentru carolincik1999):

Atunci ai doar o problema psihologica. Consulta un psiholog.

| 12345Anonim a răspuns:

Nu esti grasa. E chiar buna greutate la varsta asta. Inseamna ca esti sanatoasa.Sa nu cumva sa te distrugi apeland la diete drastice cand tu esti perfecta