| Khultra a întrebat:

Salut, TPU
Recent am avut o problema medicala cu un ochi, si cat timp am fost la controlul oftalmologic mi s-a facut un test de acuitate vizuala, care a rezultat ca ambii ochi au 0.9
Am incercat incontinuu sa caut informatii despre acuitatea vizuala sau despre dioptrii, dar nu am gasit mai nimic.
Ma intrebam ce inseamna acel 0.9, daca este ok si daca s-ar putea sau nu sa am probleme de vedere, si ce inseamna dioptriile cu plus si cele cu minus, si care este diferenta intre ele.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| fanZM12 a răspuns:

Dioptria este un fel de boala a ochiului, eu am miopie 1, 75.De exemplu 0, 9 a ta este mica, e ca un fel de nota pentru vedere, îți trebuie ochelari!