| ovidiu13b a întrebat:

revin cu o întrebare despre PROTEINE. Dacă nu știți, nu vorbiți.

Eu am un frate de 22 ani... și mi-a propus să mă apuc de proteine. Eu i-am spus că nuștiu. și îi spun răspunsul mâine. (deseară îmi trebuie răspunsul și vreau să mă ajutați să mă hotărăsc.) Am înțeles că ele te ajută să-ți dezvolți masa musculară. Acum:
1. Cam cât timp ar trebui să iau proteine?
2. Am înțeles că ar costa în jur de 250 lei o găletușă... prețul mai exact care e? big grin (cât m-ar ține o găletușă dacă aș lua de 2 ori pe zi?
3. Ar trebui să merg neaparat la sală dacă iau proteine? Fratele meu mi-a propus să fac sală acasă. deoarece la sală îmi lucrez toate grupele de mușchi și se fixează pe oase și nu mai cresc. Așa e?? (acasă pot să fac până la 100 de flotări pe serii în 10 minute și 400 abdomene (pe serii a câte 50, în ceva timp... mă și plictisesclaughing )
4. Dacă mă las de proteine și de sală/acasă după ce-mi crește masa musculară... considerabil (nu vreau să fiu mamut dela de 200kg mușchi) ce s-ar întâmpla? m-aș îngrășa? mi-ar atârna pielea în spatele mușchilor? Și cam în cât timp mi s-ar schimba corpul dupa ce mă las de proteine?

p.s: Nu știu dacă ați citit până aici, dar am uitat să precizez câți ani am. - fac 14 pe 26 august, 1.64, 55 kg. (am muschi vizibili când mă încordez la abdomen și piept. chiar foarte vizibil, 2 packs semi vizibile, 4 perfect vizibile.
p.s2: De sală acasă m-am apucat de o lună. (fără niciun supliment)
p.s3: Dacă mă apuc de proteine. va trebui să am și un regim alimentar corespunzător?
La cel mai corect răspuns, fundăăă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Oana910 a răspuns:

Ai noroc! Ai un doctor chirurg la dispozitia ta cu tot cu copii. De fapt si eu am doua fetite: Rania si Rebecca. Bine, pai revenind la tine: Ar trebui sa iei proteine pana vezi ca masa musculara ti se intareste. Adica hai sa spunem vreo 5-6 luni. Te avertizez insa poate nu iti e de ajuns sa iei doar 5-6 luni poate un an poate doi. Sau mai sunt cazuri in care mai putin de 5-6 luni. Pretul exact nu ti-l pot spune. Da intr-adevar costa o galetusa in jur de 250-270. Dar eu zic sa nu iei o mare galetusa. Una mai mica si asta de costa in jur de 200 lei. Deci daca vrei o galetusa mai mare te costa in jur de 250lei. Dar, nu iti cheltui banii pe ceva ce nu vei folosi timp de 1 an-2 ani. OO, te-ar tine in jur de 3-4 cateodata 5 luni. Dar nu lua mult. Asa numai dimineata dupa mancare si la amiaza dupa mancare bineinteles. Nu e neaparat sa mergi la sala daca doresti sa iei proteine. Asta tine de dorinta ta. Dar eu zic ca ar fi de folos sa mergi la sala si daca nu luai proteine. Da, fratele tau are dreptate din cate am citit. Si poate e mai mare decat tine. Si eu te sfatuiesc sa il asculti in privinta asta. Te cred ca ai putea sa faci. Baietii in general se "potrivesc" la asta. Dar nu te forta sa faci doar ca sa castigi un scor mare. Faci doar cate poti in fiecare zi inviorarea de dimineata. Pai... nu te ingrasi! Depinde daca te tii sau nu de mancare. Nu manca asa cu pofta in fiecare zi dimineata cate o paine prajita cu ceai de fructe, la amiaza corba/supa de pui si galuste sau de fasole boabe ca felul doi putina carne de pui. De aceea zic putina carne de pui pentru ca contine hormoni, si nu prea e buna. Iar seara putin lapte cu dulceata sau paine cu ou. Nici oul nu prea e sanatos mai ales ca cele cumparate de la magazin nu sunt bune, gainile nu le cresc cu mancare sanatoasa/ mancare pentru gaini bineinteles. Nu, niciodata nu o sa-ti atarne pielea in spatele muschilor depinde cat calciu iei in fiecare zi. Ma refer prin calciu la vitamine, lapte si tot felul de lactate. Dar nu trebuie sa te lasi de proteine numai dupa cateva luni/ ani. Muschiul o sa tii se schimbe odata cu trecerea timpului/in timp ce iei proteine. Daca te "apuci" de proteine nu va trebui neaparat sa iei un meniu corespunzator. De fapt... din ce ti-am scris eu mai sus din acelea va trebui sa mananci. Si alte bunatati. Eu ti-am dat doar un exemplu de mancare in timpul proteinelor. Ai o inaltime potrivita varstei tale. Si o greutata nu chiar atat de potrivita. Ar mai trebui (zic eu) sa scazi un kg. Ok, e bine ca te-ai apucat de sala. Poate totusi vei reusi sa ai tot ce iti doresti/ ma refer la ce ai scris tu mai sus!

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La inceput totul e bine arati bine, mergi la sala si astea dar cand nu o sa ai bani ce faci? Vor veni vremuri grele si va atarna carnea pe tine, iti va fi rusine sa iesi afara vara in tricou sau cand ajungi mos la fel nu iti ajunge pensia sa mai cumperi proteine, nu merita sa dai bani pe ele stiind ca e mai important sa ai un parfum bun, o haina, niste fructe de mancat...

| mgtow a răspuns (pentru Oana910):

Ce treaba are cu mine? Eu ziceam asta omului, mie nu-mi trebuie proteine sa ma dau mare pe strada cu muschi si alte prostii, ma mentin in starea originala.

| ovidiu13b explică (pentru Oana910):

Mulțumesc big hug mi-ai adus o speranță în plus. :* Deseară când vin de la școală pe la 8 am să-ți dau și fundă :* vreau să văd ce răspunsuri mai apar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ovidiu13b):

Multumesc. Dar eu nu ma lupt pentru funda. Ma lupt pentru a ajuta oamenii. Daca doresti tu sa imi ofer funda multumesc mult de tot! Am uitat sa iti mentionez ceva: Multa sanatate!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Oana910):

"putina carne de pui"? Cand faci sala daca vrei muschi si forta trebuie sa mananci MULT.

Apropo, proteine = carne, peste, branza, oua, lactate. ALEA inseamna proteine, suplimetele tot din alea sunt facute.

Ca iei suplimente sau mananci mai mult e FIX acelasi lucru. Nu exista "mancare in timpul proteinelor", mancare = proteine.

| Oana910 a răspuns (pentru mgtow):

Ai noroc! Ai un doctor chirurg la dispozitia ta cu tot cu copii. De fapt si eu am doua fetite: Rania si Rebecca. Bine, pai revenind la tine: Ar trebui sa iei proteine pana vezi ca masa musculara ti se intareste. Adica hai sa spunem vreo 5-6 luni. Te avertizez insa poate nu iti e de ajuns sa iei doar 5-6 luni poate un an poate doi. Sau mai sunt cazuri in care mai putin de 5-6 luni. Pretul exact nu ti-l pot spune. Da intr-adevar costa o galetusa in jur de 250-270. Dar eu zic sa nu iei o mare galetusa. Una mai mica si asta de costa in jur de 200 lei. Deci daca vrei o galetusa mai mare te costa in jur de 250lei. Dar, nu iti cheltui banii pe ceva ce nu vei folosi timp de 1 an-2 ani. OO, te-ar tine in jur de 3-4 cateodata 5 luni. Dar nu lua mult. Asa numai dimineata dupa mancare si la amiaza dupa mancare bineinteles. Nu e neaparat sa mergi la sala daca doresti sa iei proteine. Asta tine de dorinta ta. Dar eu zic ca ar fi de folos sa mergi la sala si daca nu luai proteine. Da, fratele tau are dreptate din cate am citit. Si poate e mai mare decat tine. Si eu te sfatuiesc sa il asculti in privinta asta. Te cred ca ai putea sa faci. Baietii in general se "potrivesc" la asta. Dar nu te forta sa faci doar ca sa castigi un scor mare. Faci doar cate poti in fiecare zi inviorarea de dimineata. Pai... nu te ingrasi! Depinde daca te tii sau nu de mancare. Nu manca asa cu pofta in fiecare zi dimineata cate o paine prajita cu ceai de fructe, la amiaza corba/supa de pui si galuste sau de fasole boabe ca felul doi putina carne de pui. De aceea zic putina carne de pui pentru ca contine hormoni, si nu prea e buna. Iar seara putin lapte cu dulceata sau paine cu ou. Nici oul nu prea e sanatos mai ales ca cele cumparate de la magazin nu sunt bune, gainile nu le cresc cu mancare sanatoasa/ mancare pentru gaini bineinteles. Nu, niciodata nu o sa-ti atarne pielea in spatele muschilor depinde cat calciu iei in fiecare zi. Ma refer prin calciu la vitamine, lapte si tot felul de lactate. Dar nu trebuie sa te lasi de proteine numai dupa cateva luni/ ani. Muschiul o sa tii se schimbe odata cu trecerea timpului/in timp ce iei proteine. Daca te "apuci" de proteine nu va trebui neaparat sa iei un meniu corespunzator. De fapt... din ce ti-am scris eu mai sus din acelea va trebui sa mananci. Si alte bunatati. Eu ti-am dat doar un exemplu de mancare in timpul proteinelor. Ai o inaltime potrivita varstei tale. Si o greutata nu chiar atat de potrivita. Ar mai trebui (zic eu) sa scazi un kg. Ok, e bine ca te-ai apucat de sala. Poate totusi vei reusi sa ai tot ce iti doresti/ ma refer la ce ai scris tu mai sus!

| Cosmin86 a răspuns:

Mai lasa-ne cu proteinele tale vegetale ( fara profil complet de aminoacizi ) si cu id-ul dupa fiecare raspuns

| AgathaRo a răspuns:

Daca folosesti proteine si alte aditive care te-ar ajuta sa cresti masa musculara. Ei bine insa daca te lasi 1 luna 2 de sala te dezumfli.Aditivele retin apa in organism.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AgathaRo):

Nici tu n-ai nicio treaba cu asta, nu? laughing

| AgathaRo a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu in primul rand nu ma pasioneaza "culturismul" fie ea sezonal la care folosesc multi prafuri, fie ea perm, am auzit de la prieteni.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AgathaRo):

Stiu, dar ai auzit prost de la prieteni dezinformati. Chestie "te dezumfli" = cea mai mare aberatie spusa de habarnisti.

Am luat eu suplimente de multe ori ( de 10 ani folosesc ), si am avut pauze ( si de sala si de suplimente, si pauze de ani de zile, in facultate ) si nu s-a desumflat nimic.

Doar creatina retine apa, in special creatina de proasta calitate.

Proteine = mancare concentrata ( lapte, albus de ou, soia, zer, etc. ).

| AgathaRo a răspuns (pentru Cosmin86):

El s-a referit la prafuri, iauzi una buna : bagi proteine pana dai in hepatita zisa de un habarnist si are acum hepatita.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AgathaRo):

"prafuri" zic doar analfabetii, oamenii civilizati si educati spun "suplimente alimentare".

Si alea se obtin simplu : se ia MANCARE, apoi proteina se separa de restul continutului ( grasimi, etc. ) se usuca, atunci devine praf si se pune la cutie.

Ce e asa complicat?

Cum sa faci hepatita de la astea? Atunci faci hepatita si de la mancare.

Pune numele firmei si produsul de la care a facut hepatita, daca ar fi adevarata aberatia asta ar putea da firma in judecata si ar castiga o gramada de bani ( daca e vorba de suplimente avizate medical ).

| ovidiu13b explică (pentru Cosmin86):

Pff. eu nu m-am referit la suplimente dintralea ce se ia dizolvate în apă. ci la PASTILE.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ovidiu13b):

Da, clasica confuzie intre suplimente si anabolizante.

| ovidiu13b explică (pentru Cosmin86):

About? nu iau nimic injectabil, nici nimic dizolvat în cana mea cu apă... doar niște pastile! dar nu m-am apucat de ele încă... dar le-am cumpărat. (nu știu firma nici nimic deoarece sunt la un prieten de-alu fratemi-o și mi le dă. când mă hotărăsc 100%)

| Cosmin86 a răspuns (pentru ovidiu13b):

Exista si suplimente OK sub forma de pastile ( tot mancare concentrata ).

Dar se iau de la firme specializate si renumite ( cum ar fi Optimum Nutrition, renumita in peste 50 de tari ), nu de la oameni pe sub mana, care cine stie ce-ti vand.

Cumpara DOAR produse avizate medical, de la firme renumite, ATAT.

Vezi ca e foarte posibil sa-ti dea porcarii gen naposim sau danabol.

| ovidiu13b explică (pentru Cosmin86):

Aa, în legătură cu proteinele PASTILE. am greșit big grin a venit aseară prietenul lui fratemi-o la noi acasă (și eu sunt prieten bun cu el.) și a spus că... prafuri sunt big grin scuze de greșeală.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ovidiu13b):

Ok, dar eu nu as cumpara proteine "aduse de cineva" NICIODATA.

Doar de la firme specializate ( poti comanda si de pe net sau sa te duci in magazinele lor ).

Eu comand de aici : www.megaproteine.ro sau din magazinele lor ( spre ex. cel de langa intercontinental )

| ovidiu13b explică (pentru Cosmin86):

Ai înțeles greșit. eu nu dau niciun ban pe ele, fratele meu e prieten bun cu el. și eu de când eram copii, de ce mi-ar cere bani? el numai ce a venit din ITALIA și i-au rămas multe. că el a luat mult timp. dar i-au rămas. Mi le dă mie deoarece nu mai pleacă în Italia. S-a angajat aici și nu mai are timp să se țină de sală, decât să le țină degeaba, mi le dă mie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ovidiu13b):

Nu era vorba de bani, era vorba de incredere in produs happy

Trebuie sa stii clar ce consumi si de cine este produs.

| ovidiu13b explică (pentru Cosmin86):

Îl cunosc bine, nu și-ar cumpăra ceva de proastă calitate! Când mi le aduce îți voi spune exact firma.
p.s : Am aflat totuși că sunt de 3 feluri diferite. happy

| MaryUs_Leo_1995 a răspuns:

1. atata timp cat faci sport, in speta mergi la sala e bine sa te suplimentezi cu proteina, carbohidrati, vitamine si minerale.
2. datorita "Reflexului" organismului de a consuma cat mai putine resurse, pe care il avem de mii de ani, de indata ce ai sa incetezi stimularea muschiului acesta va incepe sa se atrofieze din simplu motiv ca nu mai are nevoie de acei mushi. Prima data ai sa pierzi volum pentru ca scapi de retentia hidrosalinica iar glicogenul se retrage din muschi, apoi incepe atrofierea propriuzisa a muschiului. Partea buna e ca muschiul scade mai greu decat creste.
3. pentru cineva care iubeste acest sport, varianta de "lasat" nu exista.

| FlOrIcYk07 a răspuns:

Nu le cumparaaa, dai banii degeaba, mananca cat mai sanatos si cat mai multe fructe, fa sport ....eu zic sa nu cumperi cu galetusa, dai banii degeabaaaaaaa

| Cosmin86 a răspuns (pentru FlOrIcYk07):

Fructe? laughing

Alt copil paralel cu sportul.

pentru muschi : carne, branza, peste, oua, lactate, in cantitati MARI.

Nu fructe. Mai bine 20 de copane de pui intr-o zi.