| mousesipc123 a întrebat:

Revin cu o intrebare despre "slabit". deci, va rog sa cititi tot inainte de a raspunde big grin prima intrebare. 1. Daca mananc doar ciorba de legume fara ulei, fara nimic pana slabesc cat am nevoie, e bine? adica slabesc sau mananc degeaba? (tin sa mentionez ca ies afara in fiecare zii si stau 2 ore maxim. ma joc cu mingea prin alergare. mai tare. ) 2. Daca merg pe bicicleta, slabesc? ajuta? sau trebuie neaparat sa alerg pentru a slabi? (nu prea transpir pe bicicleta si de asta intreb, pe alergarea care spun eu ca o fac in fiecare zii cu mingea, transpir cat de cat. ) 3. bananele, mazarea in ciorba, fasolea ingrasa? cam atat. MUltumesc foarte mult ca ati citit. De 2-3 saptamani incerc dar nu observ nimic schimbat. (de 2-3 saptamani mananc si banane, cate 3 pe zi) si cred ca de la asta nu am slabit, de asta intreb daca ingrasa) DAU FUNDAA. tIN SA MENTIONEZ CA MANANC DOAR CIORBA DE LEGUME. si cate-odata un ou fiert.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

1. Ciorba mancata fara paine si fara cartofi este buna si sanatoasa, si poti slabi.
2. Sportul se face pana transpiri, ca sa arzi garsimile.
Alergatul usor nu ajuta la nimic, trebuie sa faci efort fizic intens, sau sa mergi cu viteza cu bicicleta, macar 1-2 ore/zi.
3. Da, banalele, mazarea, fasolea, painea, dulciurile si sucurile INGRASA! Astea nu trebuiesc sa fie mancate deloc in perioada in care vrei sa slabesti.
Mananca 1 singur fel de mancare la 1 masa si numai portii mici.
Carnea fripta de pui, vita sau curcan, fara pielita este foarte santoasa cu salata verde.
Oua fierte si ham, sau parizer degreasat iarasi este bun pentru slabit.
Nu se manaca: sosuri, piureuri, tocaturi si prajeli, amestecuri de: tocanite, musaca, zacusti si alte salate grele (salata de vinete, salata de cruditati cu maioneza samd).

| mousesipc123 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult! AI FUNDa.

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Nu, nu este bine. Este un regim dezechilibrat, care nu iti respecta necesitatile nutritionale. Vei slabi putin, fiindca intri pe metabolism de inanitie si te vei si imbolnavi. Nu stiu cine este idiotul care ti-a recomandat asa ceva, dar iti vrea cu siguranta raul.
2. Mersul pe bicicleta este foarte bun pentru slabit, daca pedalezi repede, e mai bun decat alergatul. Transpiratul nu influenteaza slabitul.
3. Orice aliment are calorii. Daca mananci prea multe calorii te ingrasi. Nu uita ca in orice dieta trebuei sa mananci 5 portii de fructe sau legume proapsete pe zi.
Nu ai slabit fiindca regimul este foarte foarte prost si iti da peste cap metabolsimul. Cand nu mamanci corect si echilibrat, organismul intra pe metabolism de inanitie, ceea ce inseamna ca isi micssoreaza la minim consumul, transforma orice mamanci in grasime si isi ia energia consumand resursele proteice (de aceea iti va cadea parul, dintii, iti vor slabi oasele, ti se vor atrofia muschii, in timp ce fiecare gram mancat va deveni grasime).
Regimurile alimentare trebuie gandite foarte atent de un specialist, nu te lua dupa toti prostii care te invata regimuri de sinucidere. Nu stiu cati ani, dar daca ai fi fost macar pana in clasa a opta la scoala, ai fi invatat ca este complet interzis sa tii un astfel de regim si i-ai fi ras in nas idiotului care ti-a recomandat asa ceva.
Daca vrei un regim nerecomandat de nutritionist, acesta este simplu: nu manca niciodata dulciuri, sucuri dulci (numai fructe proaspete de sezon), nu manca paine, redu la maxim cantitatile de orez, paine si paste. Mananca minim 5 mese pe zi, in mod obligatoriu mananca in fiecare zi 5 portii de fructe si legume si doua portii de lactate (eventual una degresata). Mananca in fiecare zi o bucata de carne cat podul palmei tale, fiarta sau inabusita, de preferat carne slaba (piept de pui de tara, nu din comert, carne de vita sau peste slab). Nu manca nimic prajit, nu manca nici o conserva din comert, redu la jumatate cantitatea de sare.

5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Brigaela are foarte mare dreptate.iti dezechilibrezi organismul la cum ti-a spus Gretta sa faci.E o forma dintre cele mai nesanatoase si periculoase,ajungi sa ai probleme grave de sanatate si o piele lasata pe tine, flescaita, asta pentru ca e un slabit fortat. Recomand ce ti-a spus Brigaela, asa se slabeste sanatos cum ti-a explicat ea, pas cu pas!

| AlexCristi97 a răspuns:

Ti-am mai zis, masoara si cantareste ca sa observi diferenta. In oglinda nu vei putea observa niciodata.
Orice exercitiu fizic ajuta pentru ca orice activitate faci, arzi calorii si asta este ideea. Nu exista nicio legatura intre transpirat si slabit, nu trebuie sa transpiri sa slabesti.

| Imstrong a răspuns:

Da, slabesti. Dar ar fi bine să şi alergi un pic ca sa ai parte de rezultatele dorite. Fa cat mai multa miscare oricand ai ocazia şi bea multă apă.
Mazarea si fasolea nu ingrasă daca nu mănânci in cantități mari si trebuie sa fie gătite fara ulei.
Renunta la dulciuri, fast-food sau de astea care ingrasa.
Bananele nu ingrasă daca nu exagerezi. Sunt niste fructe foarte sanatoase dar nu mânca mai mult de 1-2 pe zi. si nu le mânca seara. Poți sa le mănânci dimineata ca e cel mai bine.
Succes!

| mousesipc123 explică:

P.S am 13 ani.