| StefanCristi a întrebat:

Salut Tpu.ro, mă confrunt cu o problemă gravă, din neatenție cred că mi-am zgâriat gingia cu periuță de dinți și acum de fiecare dată când ating gingia îmi curge sânge de vreo 2-3 luni aproximativ, ce trebuie făcut este grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| BloodMagickNecromance a răspuns:

Nu cred ca e din cauza ca ti-ai "zgariat" gingia cu periuta. Asta nu ar tine luni de zile. Ar putea fi o gingivita. Incearca sa faci clatiri cu o apa de gura buna (nu Colgate; intreaba la farmacie de una pentru gingivita) si folosit o pasta de dinti pentru gingivita (gen Sensodyne). Cand te speli pe dinti, incearca sa nu aplici presiune pe gingie, si incearca miscari de sus in jos. Daca nu trece nici asa, dentistul poate vedea mai bine despre ce e vorba. happy

| StefanCristi explică:

Păi eu deibicei chiar asta am făcut am apăsat pe gingie păi și dentistul ce îmi. poate face me cam frică de el

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Dentisul iti poate prescrie un antibiotic care va ajuta. happy