| anonim_4396 a întrebat:

rog seriozitate si urgent! Cred ca mi-am dislocat/luxat umărul la ora de sport. Adică incercam sa fac flotari și la prima flotare am simit ca s-a deplasat, dar nu foarte tare, acum ca stau pe loc cu el nu ma doare, doar daca il mișc putin mai mult și simt ca e dezlocat dar nu foarte tare. Si nici durerea nu e cea mai mare... Ce sa fac? Va rog TPU, nu mai rezist

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Du-te la medic!

| Freya1 a răspuns:

Mergi la medic.Te duci cu ai tai la urgente si iti va face o radiografie si vor vedea ce e acolo, daca umărul nu e rupt si e la locul lui nu iti vor face nimic ce sa te doară ci doar vor constata ce s-a intamplat.
Eu am trecut prin două luxati de rotula si stiu ca nu e voie sa stai asa daca simti ca s-a intamplat ceva cu o încheietura atat de importanta.

| RaveNSaD a răspuns (pentru Freya1):

Am fost la medic. El zice ca am un fel de intindere la braț dar eu zic ca e mai mult deorece simt ca mi e dus intr o parte, și doar eu vad ca e putin intr o parte. Nici macar doctorul nu a fost interesat de umar.

| Freya1 a răspuns (pentru RaveNSaD):

Te poti duce la alt medic, dar este posibil sa fie doar o întindere pentru ca o dislocarea este dureroasă in momentul in care iti folosesti brațul.In mod normal cu dislocare sau fara trebuia sa iti puna mana in ceva sa se poata reface.

| RaveNSaD a răspuns (pentru Freya1):

Cică am doar o întindere, dar mi-a dat doar o crema si ma fac de max 2 zile, dar cam la fel sunt

| alina2k18 a răspuns:

Daca era DISLOCAT adica luxat NU erai in stare sa mai postezi pe aiciwinking
Du-te la medicul scolii daca inca esti la scoala sa te evalueze putin, daca nu... la medicul de familie si iti da trimitere la ortopedie sa te consulte un specialist daca e cazul.

| Iote a răspuns:

Urgent la medic, la urgente (daca nu ai plecat deja). E o problema serioasa.

| Eireann a răspuns:

Pai normal ar fi sa mergi la urgente. Daca esti la scoala nu aveti cabinet medical?

| dyoda666 a răspuns:

Mergi la un medic ortoped cel mai bine daca crezi ceva serios