| anonim_4396 a întrebat:

S-a intamplat acum vreo 3-4 zile. Fratele meu mai mare a vomitat. Urmatoarea zi am mancat un kebab si am inceput sa vomit rau. A trecut repede. Ce este ciudat este ca pe toti ne doare burta in familie (tata, mama, fratii mei si eu) si avem diaree. Mama vomita incontinuu. Ieri fratele meu mai mic a vomitat si el. Ce naiba se intampla? Tata crede ca este e-coli.

Scuze pentru greseli gramaticale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, nu-i ciudat deloc, chiar a fost o infectie la stomac, cu care m-ati infectat toti, din cauza a ceea ce ati mancat acasa, cu totii.
Posibil e-coli, posibil salmonela, posibil altceva.
Mergeti la spital sau la medicul de familie!
Aruncati toata mancarea din frigider si dulap, care este gatita, sa nu fie contaminata cu bacterie rea.
Spalati cu apa si otet alimentar toata bucataria si baia, ca sa omorati e-coli si salmonela si alte sute de bacterii sau germeni rai.
Puteti bea 1 lingura de OTET DE MERE (Apple cider viengar) intr-un pahar cu apa, de 2 ori pe zi, ca in caz de ecoli sau alte bacterii rele, sa le puteti elimina din corp.
Atente, nu beti OTET alimentar, ca-i produs chimic si nu ajuta, dimpotriva, face mai rau la un stomac bolnav.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Anunta OPC sa verifice locul de unde ati cumparat kebabul, sigur nu implineste conditiile de igiena

| anonimg a răspuns:

Pe lângă ce a spus Ioneasca, anunțați autoritățile, OPC-ul.
Nu consumați și nu aruncați nimic. Este nevoie de probe din alimente.
Toți nespălații și-au deschis șaormerii.

| adryang78 a răspuns:

Poate fi toxiinfecție alimentară de la kebab sau viroză. Mai degrabă ultima variantă. Mergeți rapid la Urgențe.

| Doc_Marty_1998 a răspuns (pentru adryang78):

Nu cred ca a inceput totul de la kebab. A inceput chestia cu diareea dupa vreo 1-2 zile.