| anonim_4396 a întrebat:

Să începem cu întrebarea de bază, câinele dacă face treaba in casă poate emite din el viermișori chiar daca nu are?
Deoarece l-a scăpat un pic, într-o seară a făcut sub patul meu chiar o bucățică tare și am observat in seara aceasta.
Ce mă frământă pe mine este că mâncasem acum 2 seri o mandarină care îmi căzuse pe jos nu stiu când și îmi e să nu fii mâncat mandarină și să fii avut viermișori pe ea (știți că mandarinele sunt un pic deschise sus.) frate sunt în ceață că citisem ceva de viermișori și nu știu...rog seriozitate și răspunsuri clare...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Cum poţi să rogi seriozitate? Una peste alta nelămurirea ta e dacă a migrat în mandarina ta un ipotetic viermişor de la un caca găsit ţeapăn sub pat.

| relativsausigur a răspuns:

Nu prea inteleg ce ai vrut tu sa zici, ai observat viermisori in scaunul cainelui?
Te pierzi prea mult in detalii.
Daca ai observat viermisori in scaunul lui, inseamna ca are viermisori, fi atent si data viitoare cand face treaba mare si uita-te sa vezi daca si urmatoarea tura are.
Fa-i deparazitarile la timpul stabilit de veterinar, din cate stiu se tot fac o data la cateva luni.

| IFeelS0Alone a răspuns:

Daca in scaunul catelului erau viermisori clar avea viermisori. Inainte sa inghiti respectivul fruct banuiesc ca l-ai mestecat (nimeni nu onghite ca un anaconda). Din momente ce ai faramat viermisorul cu dintii (ipotetic vorbind) poti fi sigur ca nu ai viermisori si tu. Sa ne gandim la tipurile de mancare din anumote tari straine, viermii si ciermisorii sunt ca sarmalele la noi. Dar prin mestecare acel viermisor se distruge. Data viitoare nu mai scapa mancare pe unde iti face cutu nevoile ca nu este foarte igienic. Zi faina!