| bogdan93_8247 a întrebat:

sambata seara am fost muscat de cainele unui prieten insa nu este o rana cainele nu a reusit decat sa imi lase cateva zgarieturi, as vrea sa stiu daca exista vreun pericol, am fost la spitalul sf maria si m-a trimis la municipal iar de la municipal mau trimis undeva in colentina unde bineinteles ca nu am mai mers iar toate astea pentru un vaccin de siguranta, as dori sa stiu parerea voastra daca am de ce sa imi fac griji.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Da, poti sa-ti faci griji daca nu faci vaccinul antitetanos si antirabic. Luna trecuta a fost mediatizat un caz in care o fetita a murit la o luna de zile fiindca nu a fost vaccinata antirabic in urma muscaturii unui caine. Nu te juca, orice muscatura de caine poate fi fatala.

| Piiiiiiika a răspuns:

Heii happy

No problem..Asa a patit si prietena mea. Incearca sa dezinfecrezi... Spirt, iod, rivanol, apa oxigenata etc.
Totusi mergi la medic in caz ca s-ar putea agrava.

| CaRamElLa05 a răspuns:

Ar trebui sa faci ceva dezinfectie cu spirt sau iod, apa oxigenata or ce doar sa fie rana pazita si curata mereu. Si ar trebui sa te adresezi la medicinc o data sa nu apara ceva mai grav chiar daca sunt doar niste zgirieturi