| andreeapink01 a întrebat:

Schimbarea vocii le poate afecta si pe fete? Pana acum mai putin de un an cantam bine si faceam si canto, dar de o perioada cant de parca ma sugruma cineva si nu mai pot lua note inalte cum luam inainte. Va rog sa ma ajutati, pentru mine inseamna mult sa pot canta frumos si acum sunt penibila. Sunt in perioada pubertatii daca nu am trecut de ea si dimineata uneori ma trezesc aproape fara voce si ragusita, chiar daca nu sunt racita si nu am tipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Normal că te afectează. Vocile se modifică la pubertate indiferent de sex. Numai că la femei modificarea nu e aşa majoră ca la bărbaţi.

| andreeapink01 explică (pentru Gizăz):

Adica trebuie sa mai astept putin si dupa ar trebui sa pot canta, cand vocea ca fi schimbata definitiv?

| Gizăz a răspuns (pentru andreeapink01):

Da.

3 răspunsuri:
| intrebareraspuns a răspuns:

Hey! daca canti mult si iti fortezi vocea mereu e normal sa fi ragurita! dar vocea se poate schimba chiar si la fete din cauza unei raceli netratate! de exemolu eu am fost racit/a si ma durea si gatul si am cam nelijat aceasta durere si acum nici eu nu mai pot sa iau note inalte cand cant! consulta un medic!