| StefanFlorea a întrebat:

Salut TPU! Se poate trata complet dependenta de cafeina? Adica stiu ca poti sa opresti treptat consumul de cafeina pana la 0, dar asta nu inseamna ca ai scapat de dependenta? Adica daca incepi din nou sa bei si o gura de cafea sau orice altceva ce are cafeina incepi iar sa consumi exagerat? Nu exista o cale de scapare completa ca o persoana care nu a suferit de sevraj cafeic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Dependența de cafeină trebuie diagnosticată de un medic care nu e sectant sau cu idei bizare. De preferință un psihiatru care are experiență cu dependenții de droguri. Altfel, dacă te iei după tot felul de nechemați, o să ajungi la concluzia că există dependență de brânză.

Eu beau în jur de cinci double espresso de la Starbucks pe zi (cu lapte, fără zahăr). Dar nu mă simt "dependent de cafeină".

| StefanFlorea explică (pentru doctorandus):

Pai lasa ca nici eu nu ma simt și după 30 de ore de la ultimul consum ma doare capu de mor, deci?

| doctorandus a răspuns (pentru StefanFlorea):

Asta e o intrebare pentru psihiatru, nu pentru mine.

3 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Sigur, te apuci de red bull care are taurina big grin