| AndreiMardi a întrebat:

Simt o mica, mica, mica presiune in partea rinichilor undeva pe acolo. Nu ma dor nu ma inteapa, nu nimic. Poate din cauza muschilor. Nu ma deranjeaza, doar daca ma gandesc acolo. Am o fobie cu rinichii. Am o frica de rinichi. Poate sa fie in iluzia mea? Sau doar acolo sunt soldurile si trebuie sa cresc, caci sunt in perioada cresterii. Am 14 ani
FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Dacă atunci când urinezi nu simți vreo durere, usturime, nu urinezi puțin și des, nu urinezi și ai senzația că nu ai urinat complet iar urina ta este normal colorată (galbenă, ca paiul) și nu are un miros neobișnuit, atunci nu ai probleme cu rinichii.
Cred că e o fobie pe care ți-o induci singur. Ai putea merge la nefrologie sau la medicină internă să îți faci niște investigații (sumar de urină, analize de sânge, ecografie) dacă crezi că așa te-ai mai putea liniști.
Consumă zilnic multe lichide, preferabil apă plată, ceai, limonadă.
PS: ar putea fi vorba și de o întindere musculară, poate stai prea mult la birou etc.
Toate cele bune!

| Eduard619 a răspuns:

Bună, este o "durere" pe fond nervos, incearca să te preocupi de alte lucruri și nu o să mai simți nimic.