| Mihai99182 a întrebat:

Sora mea a facut oreion si vreau sa stiu daca se transmite si cum se transmite.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal. Boala se datoreaza unui virus si virusul este transmisibil prin aer cand tusesti, stranuti sau prin saliva. La baieti este mult mai grava si daca nu te duci la doctor imediat poti ramane infertil.

| Stropdeploaie a răspuns:

Se transmite! Dar nu stiu cum sa ti explic stiintific cum anume se transmite! Sunt sanse 90 la suta sa faci si tu!