| ZeepYoyo a întrebat:

sper sa aveti rabdare sa cititi happy. Acum cateva luni faceam intinderi (destul de dureroase sincer, dar ma obisnuiam), iar dupa ceva timp m-am lasat. Au trecut vreo 4 luni sa zic aproximativ de atunci si cand am incercat sa intind putin piciorul stang am observat o durere nasoala rau intre cvadriceps si biceps(spre lateral-interior sa zic asa). Am stat o luna sa vad daca trece de la sine si nimic. Acum am inceput sa fac intinderi cu scopul de a trece durerea ( insa ma doare extrem de rau cand incerc). Ciudat este ca doar piciorul stang ma doare, la cel drept nu am nimic. Este posibil sa fie asa din cauza suprasolicitarii? Totusi nu stiu daca va trece de la sine. Am ruptura de muschi sau ceva asemanator? Cand stau pe loc nu simt nimic( in unele pozitii e posibil sa simt foarte putin dar nu ma doare decat atunci cand incordez sau incerc sa fac intinderi). Sper sa ma lamuriti in legatura cu intrebarile puse. Multumesc happy.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Laura927 a răspuns:

Pai si eu faceam intr-un timp sport de performanta..si na nu sunt expert in sfaturi dar ceva ceva stiu ca si eu trebuia sa am foarte mare elasticitate ..de aia te-am intrebat de ge vrei sa fii elastic.
Eu trebuia sa alerg in jurul 20 de minute ca sa pot sa ma intind si da e ft greu si mai ales la arte martiale e un must sa fii elastic.
Poti avea o intindere de muschi (nu e rupt e ca o contractura) care sa nu iti treaca daca nu ii faci masaj fisioterapie...
pe mine ma durea rau muchii spatelui aia dintre coloana si omoplat(na nu stiu exact cum se numeste) nu puteam nici sa respir fara masaj nu imi trecea.
Dar ce imi aduc eu aminte e ca de fiecare data cand dadeam rezultate mai bune la intinderi era atunci cand ma incalzeam cel mai bine ..gen cu cat mult alergam cu atat eram mai elastica.
Sfatul meu, mergi la un fisio chiar merita sa dai banii, cateodata pleci din prima fara durere...
Noi aveam un fisioterapeut care mergeam toti din sala..era asa bun pana si bodybuilderi se duceau la el si costa gen 25e sedinta de 1 ora.
In ro nu stiu cat ar costa.

4 răspunsuri:
| Laura927 a răspuns:

Ce fel de intinderi faci tu?
pur si simplu te apuci de intinderi fara sa te incalzesti inainte?
le faci cu scopul de a fi mai elastic?
de ce faci intinderi practici vreun sport?
da-ne detalii ca te te intelegem

| ZeepYoyo explică (pentru Laura927):

Ma incalzesc si dupa ma apuc sa fac o serie de exercitii(unele asemanatoare cu spagatul). In fiecare pozitie stau un minut si dupa fac pauza un minut. Le fac cu scopul de a fi mai elastic si practic arte martiale. Este posibil sa ma fi fortat, insa nu m-as fi asteptat sa doara dupa atata timp, iar daca as avea o ruptura, nu ar trebui sa doara foarte tare si fara sa ma misc?

| ZeepYoyo explică (pentru Laura927):

Faza e ca nu sunt sigur ce am; am citit despre intinderile musculare si am inteles ca nu poti alerga daca se intampla asta. Eu nu am nicio problema cu alergatul, pot sa alerg normal. Simt dureri doar la intinderea piciorul si acestea sunt sâcâitoare, dar daca nu fac ceva anume nu simt dureri.( daca merg sau stau pe loc nu ma doare, doar daca ma aplec in fata sau intind putin piciorul simt un disconfort). Oare poate fi vorba despre ceva mai important sau oare va trece cu timpul? Nu stiu nici daca fac bine, fortandu-ma prin intinderi cu scopul de a trece.

| Laura927 a răspuns (pentru ZeepYoyo):

Daca te intinzi nu o sa treca sa stii.fa-ti masaj sau foloseste o crema, eu foloseam RADIOSATIL, poti sa vezi daca iti trece cu ea.

| Laura927 a răspuns (pentru ZeepYoyo):

Pai si eu faceam intr-un timp sport de performanta..si na nu sunt expert in sfaturi dar ceva ceva stiu ca si eu trebuia sa am foarte mare elasticitate ..de aia te-am intrebat de ge vrei sa fii elastic.
Eu trebuia sa alerg in jurul 20 de minute ca sa pot sa ma intind si da e ft greu si mai ales la arte martiale e un must sa fii elastic.
Poti avea o intindere de muschi (nu e rupt e ca o contractura) care sa nu iti treaca daca nu ii faci masaj fisioterapie...
pe mine ma durea rau muchii spatelui aia dintre coloana si omoplat(na nu stiu exact cum se numeste) nu puteam nici sa respir fara masaj nu imi trecea.
Dar ce imi aduc eu aminte e ca de fiecare data cand dadeam rezultate mai bune la intinderi era atunci cand ma incalzeam cel mai bine ..gen cu cat mult alergam cu atat eram mai elastica.
Sfatul meu, mergi la un fisio chiar merita sa dai banii, cateodata pleci din prima fara durere...
Noi aveam un fisioterapeut care mergeam toti din sala..era asa bun pana si bodybuilderi se duceau la el si costa gen 25e sedinta de 1 ora.
In ro nu stiu cat ar costa.