| collapse2001 a întrebat:

Sper sa aveti rabdare sa cititi pana la sfarsit. Am o problema cu ochii, dar eu zic ca ar ptuea fi si o problema psihica, si vreau sa va cer si parerea voastra... In primul rand, am fost la un RMN si mi s-a facut si un examen de camp vizual, iar in afara de astigmatism nu am nimic, problema este ca simptomele nu imi trec absolut deloc. Vad randurile stramb, obiectele mi se deformeaza sau se distorsioneaza. Ca un exemplu, cand ma uit la dulap, acel dulap se departeaza de mine si imaginea se strange, adica se micsoreaza, si revine la loc, dupa aceea iar se micsoreaza. Pe langa aceste lucruri, am si un fel de halucinatii sau iluzii, cand intorc capul brusc mi se pare ca s-a deschis usa si a intrat cineva in camera, iar pe moment ma sperii. Sau cand trec repede pe langa geam am impresia ca cineva era la geam... si tot asa. Mai vad si dublu, si inca alte cateva chestii. Am fost la 3 oftamologi si fiecare au spus sa mai las calculatorul si alte vrajeli sa scape de mine, dar eu cunosc persoane care stau de 2 ori mai mult ca mine si nu au nici pe departe problemele mele, iar eu nu stau mult la calculator, plus ca am facut cum au spus ei, adica am renuntat la calculator pe o perioada lunga de timp si niciun efect. Noaptea tot aud voci in capul meu, vocile prietenilor, parintilor, iar uneori cand atipesc, pur si simplu sunt trezit de acele voci, de bunica mea care striga dupa caine de exemplu. Nu prea stiu sa ma exprim, dar uneori le aud in mintea mea uneori le aud practic cu urechea, dar stiu ca tot in mintea mea sunt. Aud un fel de soapte, deseori nu inteleg ce spun. Aud si diferite zgomote care seara nici macar nu realizez daca sunt in mintea mea sau in realitate. La 4 dimineata auzeam un zgomot in cap, m-am dus sa vad daca nu cumva si-a uitat televizorul mama aprins, sau daca nu cumva este muzica de la vecini, iar tocmai cand am vazut ca aceste 2 variante sunt excluse, atunci zgomotul mi-a trecut, adica era in mintea mea. Si mereu mi se intampla lucruri de-astea. Am memoria foarte proasta, nu prea ma pot concentra, un pic de depresie, ma enervez repede, etc. Nu prea stiu sa ma exprim ( din nou) dar pentru un moment mi se pare ca un om este pe strada si cand ma uit mai bine acel om nu este, sau cand intorc capul mai repede mi se pare ca telefonul meu este pe birou, cand el era de fapt pe pat si mai multe chestii. Si cand incerc sa citesc ceva, uneori citesc un cuvant random, care nu exista in acea propozitie. De exemplu scrollez pe Facebook, citesc titlul unui articol iar dupa aceea mai citesc si un cuvant in plus, care nu exista niciunde, ci doar in mintea mea. Stiu ca acestea sunt niste " scapari" dar sunt ele normale? Mie nu mi s-a intamplat pana acum sa citesc mesajul de la un prieten si sa mai citesc si un cuvant in plus, cum ar fi rugby, care nu aparea nicaieri. Nu ma intelegeti gresit, nu ma refer ca am citit gresit respectivul cuvant, adica paine in loc de pisica, ( si asta mi se intampla mereu, o fi normal?) ci cuvantul e doar in mintea mea, cam aiurea sad Chiar si cand scriu acest text, am vazut cu coada ochiului cum clanta de la usa mea s-a miscat, adica un fel de distorsiunea, care ma enerveaza si ma face sa ma dau cu pumnii in cap, pentru ca sincer nu mai suport treaba asta. Uneori am momente cand ma simt bine, cand ma gandesc la prietena mea si am o stare pozitiva, si imi spun " n-am nimic e doar in mintea mea" dar uneori cad intr-o depresie, sunt trist, si simptomele mi se accentueaza. ( Eu sunt si ipohondric). Ce parere aveti? Pe langa ce v-am spus mai sus, as mai avea de enumerat inca 2-3 simptome, dar cred ca deja am scris prea mult. Va multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Ti am scris si in mesaj,S ar putea să ai un exces de dopamina. Dopamina te agita,te tine alert,aduce tulburări de somn si cand te sperii,te poate face paranoic. Tu te concentrezi si fixezi prea mult pe niste lucruri mărunte,si asta e un semn. Iarăși, faptul că te lasi "păcălit" de iluzii apoi realizezi ca percepțiile nu sunt reale indica acelasi lucru. Tu acționezi repede. Te enervezi repede(usor). Se vede ca răspunzi in graba si, după descrierea ta, citesti si multe alte acțiuni le faci pe fuga.
Nu ai răbdare să ti se pună un diagnostic si sa urmezi psihoterapia. Te repeți in intrebari. Mergi la un consult psihiatric! Aici poti scrie si de o mie de ori, noi nu suntem terapeuti si nici nu ti putem elibera medicamentele.