| anonim_4396 a întrebat:

Salut,TPU!
Stiu ca fiecare se dezvolta in felul sau, insa am si eu o curiozitate.Deci,sanii mei s-au dezvoltat devreme in jurul varstei de 7-8 ani.De pe la 9-10 ani nu am mai observat niciun fel de schimbare.Cu o luna inainte de a implini 12 ani mi-a venit menstruatia,a fost regulata, fara probleme.In vara fac13 ani si tot nicio schimbare.
De ce mi-a stagnat cresterea sanilor? E normal? Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este normal!

Sânii se dezvoltă până pe la 18-20 de anişori, apoi se mai măresc/dezvoltă la/după prima sarcină.

De asemenea, e posibil ca sânii mici să fie o caracteristică fiziologică - mai ales dacă mama/bunica ta au sâni mici ( de obicei, se "moşteneşte" ).

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Pana la 18 ani sanii, ca si restul corpului sunt in crestere asa ca iti recomand sa tragi tare cu sportul (exercitii speciale pentru. sani ) combinat cu dusuri reci.Incearce sa iti faci un program zilnic de care sa te tii si rezultatul va fi garantat. Exista o metoda in saloane prin electrostimulare(mai multe gasesti pe www.beautyland.ro), dar nu stiu daca este recomandat pentru varsta ta; mai sunt si alte metode (pastile-tratamente)dar nu sunt recomandate cand esti in crestere.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ti-a stagnat deloc cresterea sanilor.Trebuie doar sa ai rabdare.Sanii nu cresc asa repede peste noapte.Corpul are nevoie de timp sa se dezvolte.Ai abia 1 an de cand ti-a venit menstruatia.Nu inteleg de ce te grabesti.Stai linistita.In timp sanii iti vor creste.Mai ai pana la 18 ani.La unele persoane se dezvolta mai repede, la altele mai greu.E foarte normal.Nu ai altceva de facut decat sa ai rabdare. Sper ca te-am ajutat! :*