| AntonioAndrei1234 a întrebat:

Sunt baiat, am 13 ani si am o problema. Cand urinez consum multa hartie, ma sterg odata si iar curge urina si tot asa, stau vreo 10 minute incercand sa ma sterg. Imi poate spune cineva va rog? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medic, pentru ca incontinenta urinara nu-i normala la 13 ani. Trebuie sa vezi un medic UROLOG!

| LPCTSTR a răspuns:

De când băieții se șterg cu hârtie igienică după urinare?
Well, today we learn something new.

| Holiday a răspuns:

E o vorba: oricat ai scutura-o, ultima picatura tot in chiloti se duce.
Cred ca la tine despre asta e vorba, esti prea obsedat si ti-o "storci" aiurea 10 minute.
In plus, vorba altora de pe aici, de cand baietii/barbatii se sterg cu hartie igienica dupa ce urineaza?!

| ziptrack a răspuns (pentru Holiday):

Sunt o gramada de copii pe TPU care au inceput sa aiba probleme de sanatate (probleme la sistemul urinar, inceput de calvitie, pierderea memoriei, etc) din cauza acestui obicei si cauta o solutie pe TPU; sub protectia anonimitatii pe care acest site le-o ofera, ei recunosc ca au inceput sa se masturbeze. Daca ar avea taria de caracter sa renunte pentru cel putin 1 luna la acest obicei, ar permite corpului sa se repare singur.

Daca dv. nu vedeti legatura intre malahie si distrugerea templului este in regula, dar nu dati sfaturi eronate condamnand astfel niste suflete din cauza nestiintei si nepasarii dv.

| Holiday a răspuns (pentru ziptrack):

"...dar nu dati sfaturi eronate condamnand astfel niste suflete din cauza nestiintei si nepasarii dv."

Tu esti ala cu "sufletul". Te intrebasem ce e ala si disparut din peisaj.

In rest, nu e mare lucru de zis. Nu exista nici o legatura documentata stiintific intre autosatisfacerea sexuala si orice ai mentionat tu. Sunt doar povesti in general raspandite de organizatiile religioase care incearca sa-si sustina diverse aberatii din scrierile lor cu diversi spiridusi.

| Clorox a răspuns (pentru ziptrack):

Nu iti cere nimeni sa indoctrinezi persoanele de aici, baiatul are o problema medicala cel mai probabil, nu pentru ca s-a mast*rbat si este pacat. Nu faci nimic productiv decat sa fii ignorant cu bagatul religiei in gat.

| ziptrack a răspuns (pentru Clorox):

Eu nu am facut decat sa-i spun adevarul, restul depinde de el.

Dv. si dl. Holiday sunteti cei care il indoctrinati pretinzand ca nu e nici o legatura intre malahie si distrugerea templulului doar pentru ca "stiinta", adica "religia" voastra spune asta. Probabil ca nu stiti o boaba de anatomie, fiziologie, nutritie, chimie ci apelati doar la ce zice "x" si "y" si pretindeti ca sunteti intelepti. Ba mai mult atacati pe toata lumea care nu e de acord cu ce ati fost dv. indoctrinat. In viata trebuie sa cercetezi toate lucrurile, ori ajungi o victima sigura care isi schimba parerile dupa cum bate vantu.

Asadar cine urmeaza orbeste religia, nu cumva dv? Daca de maine se demonstreaza stiintific cum ca Soarele e gol, sa inteleg ca o sa fiti de acord si o sa atacati pe orice vine cu contra-argumente. E trist si tragic pentru ca nu sunteti decat niste oameni care prin indiferenta lor, ajung sa-si distruga propriile vieti dar mai mult, incearca sa distruga si alte vieti dand sfaturi eronate.

E ca si cum mergi la scoala si in loc sa te lasi educat, contrazici profesorii ca deh...ti-as spus un unchi ca nenea invatator e limitat, si stie el mai bine.

Termenul "empiric" va spune ceva? Oare religia voastra nu se invarte in jurul acestui termen?

Sper ca Dumnezeu sa va pazeasca de boala pentru ca la nivelul de educatie pe care il aveti, nu o sa ajungeti prea departe cu medicina moderna, acesti criminali care depun juramantul lui Hippocrate fara ca macar sa-l citeasca o data in viata lor.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Jur%C4%83m%C3%A2ntul_lui_Hippocrate

"Nu voi prescrie niciodată o substanță cu efecte mortale, chiar dacă mi se cere, și nici nu voi da vreun sfat în această privință. Tot așa nu voi da unei femei un remediu abortiv."

| ziptrack a răspuns (pentru Holiday):

Nu v-am raspuns pentru ca am cautat sa va cunosc caracterul rasfoind prin raspunsurile dv. ca sa constat ca sunteti un om indoctrinat, ingamfat si indiferent. Pe dv. nu va intereseaza Adevarul, ci doar sa faceti si pe altii sa ajunga la "adevarul dv".

Totusi o sa va raspund la intrebare...sufletul este acea energie nevazuta care animeaza corpul...o energie nevazuta, precum energia termica, energia magnetica, energia radianta (undele radio, etc. etc.).

Asa cum si Dumnezeu ne spune in Scripturi, corpul uman sau templu uman este creeat din pamant adica din minerale. Fiecare organe necesita minerale ca sa functioneze optim iar in lipsa lor, ele incep sa se degradeze.

| Holiday a răspuns (pentru ziptrack):

"otusi o sa va raspund la intrebare...sufletul este acea energie nevazuta care animeaza corpul...o energie nevazuta, precum energia termica, energia magnetica, energia radianta (undele radio, etc. etc.)."

Mi-ai dat niste exemple de energii. Toate sunt masurabile si prodic efecte masurabile.
Notiunea asta introdusa de tine in discutie, "suflet", in ce se masoara si ce efecte produce? Pentru ca "o energie", cum il denumesti tu, trebuie sa aiba anumite caracteristici, altfel sunt doar vorbe in vant.

| ziptrack a răspuns (pentru Holiday):

Poate ca sufletul este o forma superioara de energie pe care inca nu am descoperit-o. Sau poate ca nu este doar o forma de energie asa cum intelegem noi, ci poate este cu totul altceva. Ideea e ca noi nu putem afirma cu tarie ca nu exista doar pentru ca nu o putem vedea sau masura. Totusi in trecut oamenii nu stiau de existenta energiei radiante, termice, etc etc

Va recomand un filmulet destul de interesant
https://www.youtube.com/watch?v=Puof27ClJvY

| Holiday a răspuns (pentru ziptrack):

"....ca sa constat ca sunteti un om indoctrinat, ingamfat si indiferent. "

Daca te referi la faptul ca sunt ateu, faci o mare confuzie folosind termenul "indoctrinat". Oamenii se nasc atei, nu e necesara nici o indoctrinare. Din pacate unii dintre ei sunt indoctrinati cu povesti tampite cu spiridusi. Da, asta poti s-o spui.
Apoi spui "ingamfat". Pe ce iti bazezi afirmatia? Ia sa auzim...
"Indiferent". Iarasi faci confuzie, probabil din dorinta ta ce a improsca cu diverse epitete pentru a-ti justifica credintele in spiridusi. Daca as fi indiferent, cum spui tu, m-as mai complica sa port discutii cu toti nebunii care abereaza pe aici despre spiridusi si povesti fantastice si total false? Dupa cum vezi ma intereseaza ca oamenii sa inteleaga despre ce este vorba.

"Pe dv. nu va intereseaza Adevarul"

Biblia, Dumnezeu, Satana, rai, iad, ingeri, suflet, etc, etc, etc, pur si simplu nu sunt adevaruri. Asa ca mai degraba tu esti cel care deformeaza realitatea crunt si mai mult, face recomandari in sensul de a crede in aceste fantezii.

| Holiday a răspuns (pentru ziptrack):

"Poate ca sufletul este o forma superioara de energie pe care inca nu am descoperit-o. Sau poate ca nu este doar o forma de energie asa cum intelegem noi, ci poate este cu totul altceva."

Ai inceput sa te balbai. Am observat ca folosesti termeni despre care de fapt nu ai habar la ce se refera. Zici "suflet" ca suna bine, dar de fapt n-ai nici o idee ce ar fi, dar pe de alta parte sustii cu tarie ca exista.

Ai impresia ca un filmulet de genul asta in care din 20 in 20 de secunde apare cuvantul "Dumnezeu" merita luat in considerare, sau considerat interesant? Hai sa fim seriosi, sunt create milioane de filme de astea in care se vorbeste mult despre nimic de fapt. Spiridusul e pura fictiune, in rest sunt incercari patetice de a justifica credibilitatea povestii.

Apropo, ce secta esti?

| gheorghe699 a răspuns:

Asa ceva, nu am auzit ..pai cum sa curga urina din puta inca 10 minute? ..ai pompa defecta, la doctor urgent ..ca altfel, vezi ca atunci cand ve-i creste. pompa asigura o erectie buna ..nu te supara ca-i spun pompa.

| PsyhoChild a răspuns:

Numai fetele se sterg cu hartie dupa ce urineaza. Din cauza ca ele nu au ce sa scuture. Acum nu iti fac tutorial cum sa faci treaba mica dar cel mai bine este sa scuturi gentil, nici prea tare, nice prea incet pana nu mai sare urina din puta

| ziptrack a răspuns:

Faptul ca intampini probleme in a goli vezica urinara la varsta de 13 ani indica faptul ca sistemul tau urinar este puternic afectat, fapt ce ma indreptateste sa cred ca ai inceput sa te masturbezi adica sa practici "malahia".

Esti la varsta la care corpul inca se dezvolta iar masturbarea afecteaza direct dezvoltarea corpului tau in special a creierului. Daca vei continua sa te auto-satisfaci iti vei goli corpul de minerale, vitamine si acizi iar asta vor duce la probleme precum pierderea memoriei, pierderea parului, aparitia bolilor de piele, vei inceta sa cresti in inaltime, etc etc

Cauta si tu pe internet articole despre malahie ca sa intelegi exact despre ce este vorba. Plus ca Dumnezeu spune clar in Biblie ca toti cei care practica acest obicei, nu vor vedea Imparatia Lui.

http://www.ortodoxia.md/......vea-copii/

1 Corinteni 6:9-10
Nu stiti ca cei nedrepti nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu? Nu va inselati in privinta aceasta: nici curvarii, nici inchinatorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomitii, nici hotii, nici cei lacomi, nici betivii, nici defaimatorii, nici hraparetii nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu.

| Holiday a răspuns (pentru ziptrack):

"Daca vei continua sa te auto-satisfaci iti vei goli corpul de minerale, vitamine si acizi iar asta vor duce la probleme precum pierderea memoriei, pierderea parului, aparitia bolilor de piele, vei inceta sa cresti in inaltime, etc etc"

Nu are nici o legatura masturbarea cu chestiile alea. Daca era asa am fi fost toti niste pitici cu chelie. Apropo, ce inaltime ai? Ai chelie?laughing

Referitor la Dumnezeu si interesul lui bolnav legat de sex, e doar un personaj fictiv si trebuie tratat ca atare.

| Liviu a răspuns (pentru ziptrack):

Iesi acasa, numai speria copilu, si eu la 13 ani ma jucam cu puta si draci de aveam vreo treaba.Auzi ce aberatii, cica daca te joci cu puta laughing numai urinezi si masturbarea afecteaza.Te-a afectat pe tine dumnezeu frate, iesi acasa inca o data, si numai informa prost copilu!

| ziptrack a răspuns (pentru Liviu):

"Puta", asa cum spuneti dv., inca se dezvolta la varsta de 13 anisori, iar daca incepi sa te "joci" cu ea, asa cum spuneti dv., ii afectati dezvoltarea, de unde si problema pustiului. Daca dv. traiti in intunerig este in regula, dar lasati oamenii care au studiat la viata lor sa-si ajute semenii. Important e ca cei care cauta rezolvare la problemele lor este sa cunoasca adevarul, restul depinde doar de ei.

Oamenii care au astfel de obiceiuri inca de la varste fragede, pe langa faptul ca-si distrug trupurile, ajung in cele din urma sa priveasca femeia ca pe un trofeu, ajung sa-si insele partenerele, sa curveasca, sa aiba tot felul de fetish-uri bolnave, sa tolereze homosexualitatea, etc etc...dar probabil ca dv. stiti deja lucrurile astea deja.

| Liviu a răspuns (pentru ziptrack):

Mhmmm masturbarea e normala. Daca nu te masturbezi, ajungi sa devi un incuiat/incuiata, si tremuri cum te atinge o fata sau un baiat(depinde de ce sex ai) cat despre homosexualitate.Scuze prietene, nu ai nimierit asta.P.S si bebelusi se mast urbeaza, cauta pe google, copii mici se freaca de perne(in special fetele)nu e ceva pervers la copilasi, o fac din placere.Studiile tale sunt doar vorbe goale, in momentu in care ai pus religia ca baza la discutiile noastre deja ti-ai depasit atributiunile.

| ziptrack a răspuns (pentru Liviu):

Masturbarea e "normala" pentru ca se doreste a fi "normala" asa cum si uciderea pruncilor e "normala" pentru ca se doreste a fi "normala" iar in viitorul apropiat toleranta fata de persoanele LGBT o sa fie "normala" pentru ca se doreste acest lucru, dar toate astea contrazic Legile Dumnezeiesti dar si firea umana.

Lucrurile astea se ingaduie, pentru ca la nivel global s-au luat niste decizii la nivel de Liga Natiunilor Unite (Agenda 21 sau agenda 2030), ca populatia sa fie redusa ca numar de locuitori iar asta nu o poti face prin medicina, prin educatie, prin masuri care vor reduce poluarea planetei, ci din contra o poti face prin distrugerea educatiei si indoctrinarea maselor, prin poluare, prin atacarea templului uman indirect prin chimicale in mancare, in pastile, vaccinuri, etc etc

Va recomand sa vizionati cel putin:
http://www.youtube.com/watch?v=OrSq3jbI1NQ
http://www.youtube.com/watch?v=4vzFeiKH1jQ
http://www.youtube.com/watch?v=1T-62uxbMBM
http://www.youtube.com/watch?v=RkP9d8P-On0

Probabil ca dv. faceti parte din multimea de oameni care nu fac altceva decat sa citeasca cateva articole scrise de oameni platiti de marile corporatii ca sa dezinformeze populatia sau sa promoveze chimicale, si pretindeti ca le stiti pe toate, in loc sa puneti mana sa studiati nutritie, medicina, chimie, etc. etc. Probabil ca nici macar nu aveti notiuni de baza in ceea ce priveste functionarea templului uman, al sistemului imunitar, etc etc, in schimb nu aveti nici macar o retinere sa recomandati "masturbarea" care nu reprezinta decat sinuciderea inceata dar sigura a templului uman.

Daca aveti curiozitatea sa aflati cum functioneaza sistemul imunitar, va recomand:
http://www.youtube.com/watch?v=bW-eEBxJYaM
http://www.youtube.com/watch?v=Kr9WsHUSnp4
http://www.youtube.com/watch?v=e2TCjFPn2g8
http://www.youtube.com/watch?v=H3LXXq05eko

Si poate ar fi bine sa aruncati un ochi si pe Juramantul lui Hippocrate, cine stie, poate o sa invatati ceva astazi.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Jur%C4%83m%C3%A2ntul_lui_Hippocrate

"Nu voi prescrie niciodată o substanță cu efecte mortale, chiar dacă mi se cere, și nici nu voi da vreun sfat în această privință. Tot așa nu voi da unei femei un remediu abortiv."

| doctorandus a răspuns (pentru ziptrack):

Faci confuzie intre Biblie si Talmud. Talmudul, da, interzice onania. Dar Talmudul nu este totuna cu Biblia. In Biblie nu scrie absolut nimic despre onanie.

A, da, Talmudul interzice doar onania facuta de barbati, de femei nu ii pasa.

| LEVEUdobreanu a răspuns:

Cel mai bun sfat este sa te duci la medic. un sfat normal ar fi sa te pisi cat se poate, o scuturi si gata laughing)