| Lupisorand a întrebat:

Salut TPU, sunt baiat, am 15 ani si seara cand stau in pat ma inteapa in partile de jos la spate rau. Am fost la doctor si a zis ca sunt constipat atat! Eu ridic foarte mult, mananc uscaturi multe, beau coca cola foarte mult, ce poate fi ajutati-ma sunt ingrijorat sa nu am o boala!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă bei cocacola foarte mult, dai în diabet.

| CodrutElian1990 a răspuns:

E posibil ca, din cauza constipatiei, sa se fi facut rani pe rect. Atentie, ca se poate ajunge la ulcer si chiar la cancer.
Multe lichide, dar nu sucuri, ci ceaiuri. Cauta in farmacie ceaiuri diuretice. Sunt 2-5 lei cutia.

| NunuNini a răspuns:

15 ani. Deci, nu lucrezi sa spui ca nu ai timp sa mananci corect si sanatos.
Multe supe, ciorbe, lichide sanatoase. Nu cola, energizante si alte prostii.

| gigite a răspuns:

Incearca sa te corectezi, singur.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

De la uscaturi ti se trage, si logic și de la cola. Renunta la aceste obiceiuri pentru sănătatea ta. Iar dacă ești constipat consumă mere verzi, miere, bea lichide, mănâncă supe, ciorbe, etc. Iar ceaiurile si apa ar trebui sa iti înlocuiască coca cola!

| aleee5262 a răspuns:

Poate e o problema la spate nu stiu. Eu zic sa renunti la uscaturi si la cola si sa mananci mai sanatos ca s-ar putea sa ajungi mai rau si sa fie prea târziu sa te tratezi