| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat, am 16 ani. Daca ma apuc de fumat, voi imbatrani mai repede? In 2 ani de fumat constant, pot avea riduri accentuate pe fata? Nu mai suport sa arat ca un copil de 13 ani, vreau sa fac ceva sa imbatranesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
32 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Ceea ce ai spus este foarte infantil. Presupun ca arati ca un copil pentru ca pur si simplu infantilismul mental ti se vede pe fata. Iar pe fond, fumatul imbatraneste in sensul ca uzeaza, dar nu te face sa arati batran, cu atat mai putin matur.

| CuriousStuff a răspuns:

O sa imbatranesti exact la fel, cel putin la suprafata, insa o sa-ti "imbatraneasca" plamanii si inima, si la 30 de ani o sa mai poti face sport cat face unul de 60. Fumatul nu e o rezolvare pentru absolut nimic.

| untu a răspuns:

Stai linistit, ca nu arati rau! Nu iti recomand fumatul, ca scurteaza viata si s-ar putea sa mori foarte tanar! Cine ti-a spus ca arati caun copil de 13 ani?

| Dervbt a răspuns (pentru untu):

Nu trebuie sa imi spuna nimeni, imi dau seama si singur. Referitor la a muri cat mai tanar, nu ma prea intereseaza. Am fost mereu un copil problema, am trecut si prin perioade in care voiam sa ma sinucid, asa ca putin imi pasa cand voi muri. Vreau doar sa arat si eu macar pentru cateva ore asa cum imi doresc, indiferent ca voi muri sau nu dupa aceea.

| untu a răspuns:

Asculta sfatul lui Nix15! Si nu te gandi la sinucidere, chiar si fumatul e sinuciderea curata si ajungi in IAD! Sufletul tau o sa-ti pare rau dupa viata!

| Clorox a răspuns:

Nu o face, da, te imbatraneste mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu fumatul este alegerea corecta.
O sa puti a tutun,poti avea si alte boli,foarte multe,nenorocesti plamni, tusesti(poate), consumi bani pe tigari...
Iti recomnd o schimbare de look. Poate nu stai asa bine financiar, dar incerca o noua tunsoare, haine de alt gen.

| Dervbt a răspuns (pentru anonim_4396):

Referitor la tunsori, am precizat ca am incercat tot felul de frizuri si tot asa arat, am avut si parul lung. Hainele nu sunt o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum vrei sa arati ca un adult (sau macar mai putin copil) si in viitor vei vrea sa arati si sa te simti ca acum. Cam ciudata treaba, nu?

| Ara997 a răspuns:

Apuca-te de un sport! e mult mai cool.
si ai rabdare, o sa te maturizezi frumos mai incet.
vb aia la foc mic se face ciorba buna.

| Dervbt a răspuns (pentru Ara997):

Nu inteleg cum te ajuta un sport sa arati mai batran. Sunt constient ca este bun pentru organism, te face sa arati mai bine(nu mai batran) si ca ar trebui ca oricare dintre noi sa practice un sport sau macar vizite la sala de forta.

| Ara997 a răspuns (pentru Dervbt):

Frate, te maturizezi frumos, adica arati a barbat cu muschii aranjati pe tine, cu trasaturile fetzei "lucrate " pentru ca efortul fizic modeleaza inr-un anume fel si fizionomia, cu incredere in tine pentru ca sportul practicat cu regularitate, presupune testarea vointei si intarirea caracterului.

| Dervbt a răspuns (pentru Ara997):

O sa sune ciudat ceea ce o sa scriu acum, dar eu nu vreau sa arat bine la nivelul fetei. In ce sens? Mie imi plac trasaturile mele, oarecum. Insa vreau sa am riduri, sa fie ceva mai imbatranit tenul, nu altceva.

| Ara997 a răspuns (pentru Dervbt):

Atunci nu numai raspunsul este ciudat c si,, proprietarul raspunsului.
vrei sa pari mai matur decat esti ca sa. cunosti fete de varsta mai mare sau de ce? toata industria cosmetica mondiala se chinuie sa ne garanteze contrariul adica intinerirea tenului. pentru ca, cu tineretea te intalnesti doar o data in viata pe cand cu ridurile si maturitatea te faci frate de la 30 pana dai coltzul.
acum tu alege ce vrei sa fi : un tanar in piele de babalic (pentru ca procesul de imbatranire este ireversibil) sau un tip bine si la 20 si la 30 si la. 50.

| Dervbt a răspuns (pentru Ara997):

Nu pentru fete, doar pentru mine, sa ma simt eu mai bine. Personal mie mi se pare mai ok sa arati mai batran decat esti, ca barbat. Cand ai 20 ani si arati ca unul de 12, ceva nu e ok, nu esti dezvoltat complet.

| Lola05 a răspuns:

Lasă timpul să-și facă treaba happy Că ai o viață întreagă înainte să fii adult și să arăți matur.
Fumatul nu te maturizează, doar îți distruge sănătatea. Mai bine fă un sport. Sportul ajută mult organismul să se dezvolte. Și nu-ți fă probleme, că nu ai să rămâi mereu așa cum ești acum. Chiar în momentul acesta ești în plin proces de transformare, chiar dacă nu-ți dai seama.
Unii dintre noi se dezvoltă și maturizează mai repede, altora le ia mai mult. Important e să fim sănătoși.
Știu că pubertatea asta pare că nu va trece niciodată, dar foarte curând ai să vezi că nu e așa, trece mai repede decât crezi. Been there, done that happy

| Andersen2k18 a răspuns:

Fumatul dauneaza, eu zic sa te accepti asa cum esti, nu trebuie sa pari ca semeni cu altcineva, atfel vei deveni o persoana falsa.

| Turbo223 a răspuns:

Nu cred ca faptul ca arati mai tanar/mic e un lucru rau.Adica la 60 de ani nu e mai bine sa arati de vreo 36-37 (nu cred ca e posibil) decat sa arati de 90? Ridurile nu se fac de la 16 ani dar in primul rand de ce ai vrea riduri? Multi oameni vor sa scape de ele iar tu vrei riduri? Fumatul te face sa mori mai repede, atata tot.Practic, tu platesti pentru a muri.Dar de ce spui ca arati ca un copil de 13 ani? Esti prea scund? Poti practica un sport, inca esti in crestere si te vei opri pe la vreo 18-22 de ani dar inaltimea nu prea poate spune varsta unei persoane, daca este o bunica de 140 si un copil de 152 nu poti spune ca bunica e mai mica. Daca nu ai riduri nu inseamna ca arati ca un copil mai mic... poate peste cativa ani te vei maturiza, esti prea tanar pentru riduri momentan.O zi buna!

| Dervbt a răspuns (pentru Turbo223):

Spun ca arat ca un copil din cauza fizionomiei. Am fizionomia unui copil, dar nu a unui copil urat. Scund, nu stiu, am 1.75.

| SorinelF86 a răspuns:

Nu te agita tinere, sa vezi ce bine va fi la 30 cand o sa arati doar de 20 si ceva, dar o sa realizezi la 20 si ceva de ani ca nu e nicio problema sa arati de 16 ani, bafta multa

| Kingsley a răspuns:

Nu sunt fumator sau chestii de genul, dar atata stiu ca odata ce te-ai apucat e extreeem de greu sa te lasi. Si de imbatranit te imbatraneste deoarece iti afecteaza si ficatul nu numai plamanii.

| Mircea049202 a răspuns:

Nu te apuca de fumat! E cea mai mare prostie, ți'o spune un fumător înrăit! Trăsăturile unui adult le capeți in timp, nicidecum daca te apuci de fumat. Traieste'ti copilăria, prin simplitatea ei, fara sa încerci sa pari ceea ce nu ești! Cand o sa ai 20 si ceva de ani o sa-ti dorești sa mai fii copil, profita acum de anii pe care ii ai! Succes!

| Nix15 a răspuns:

In primul rand, nu incepe sa bei sau sa fumezi ca iti strici organele si nu te ajuta cu nimic.
Nu-ti face probleme pentru modul in care arati, o sa te saturi si sa arati matur. Eu mi-am lasat barba (am 21 de ani) si totusi lumea zice ca fratele meu e mai mare, si el are 16. Nu ma simt rau si nu-mi pasa, incearca si tu sa treci peste

| tinatinaro a răspuns:

Daca incepi sa fumezi, o sa te strici atat pe dinafara, cat si pe dinauntru. Ingrijeste-te de alte lucruri, spre exemplu coafura schimba total o persoana. Te poti apuca de sport/sala, ca sa iti tonifiezi muschii. Sau ai grija cu ce te imbraci.

| Dervbt a răspuns (pentru tinatinaro):

Am incercat tot felul de frizuri, tot am fata de copil. Am avut si parul lung, mai rau ma facea sa arat ca un copil. La sala am de gand sa ma duc dupa ce o sa imi fac o operatie, acum nu pot. Referitor la vestimentatie, nu este o problema.

| Intrebatoru99 a răspuns:

Unchiul meu de 40-45 fumeaza si arata a un baboi de 500 de ani

| Flory255 a răspuns:

Si eu am aproape 16 ani, dar nimeni nu imi da mai mult de 13... Mie nu mi se pare o problema pentru ca arati mai tanar, lucrul acesta te face special, si in plus cand ceilalti vor fii batrani tu vei arata mai bine ca ei happy Te-asi sfatui sa nu te apuci de fumat pentru ca iti strica sanatatea si nu o sa arati mai invarsta, doar o sa ai cearcane si o sa fii obosit tot timpul

| Doublei a răspuns:

Fumatul nu te va ajuta cu nimic, ba chiar va întrerupe creșterea.Lasa pubertatea să-și facă efectul.

| vladlazar007 a răspuns:

Va accelera putin imbatranirea dar nu cu mult
totusi nu e bine sa fumezi sub 18 ani

| Ons_Cristi_1997 a răspuns:

Sa inteleg ca tu vrei sa te sinucizi sau cum. Te apuci de fumat sa imbatranesti? Nu merita, mai bine unu de 13 ani dar care macar poate sa fie sanatos, decat unu de 16 ani cu ficatul si plamanii distrusi.

| mihaigune a răspuns:

Uite ce as putea sa iti spun in legatura cu fumatul, eu m-am apucat la o varsta frageda de fumat, pe la 13 ani iar acum am 17 ani, se vede ca tigarile au adus o schimbare la fata, si nu numai la asta, ci si la sport, obosesc foarte repede, eu chiar mi-as dori sa ma pot lasa de fumat. Esti un norocos ca nu ai avut un anturaj care sa te invete sa faci asemenea lucruri, parerea mea sincera e sa nu te distrugi cum o fac eu sau cum o fac alti fumatori, ci pur si simplu fa cu totul altceva, corpul tau va creste, de ce vrei sa te grabesti.Nu face prostia asta.

| Dervbt a răspuns (pentru mihaigune):

Amuzant este ca mie nu imi plac tigarile, sunt constient ca nu sunt bune de nimic, insa as fi in stare sa fumez doar ca sa imbatranesc putin. Suna ciudat, nu?