| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat, am 16 ani si as vrea sa ma apuc de sala. Inaltimea mea este de 1.75, greutatea 60kg. Intrebarea mea este cum ar trebui sa mananc? Cat sa mananc? Cand sa mananc? Nu am nicio idee. Suplimentele ajuta? Orice sfat e binevenit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NAT0 a răspuns:

Toată lumea ar vrea să se apuce de sală, dar mai nimeni nu se apucă că nu există ambiţie şi majoritatea sunt cum sunt că nu se informează.
Uite.
Mâncare. dimineaţa mănânci cereale de porumb sau d alea fitness dar sunt mai scumpe alea. sau poţi să mănânci un ou fiert cu puţină sare. La prânz mănânci ce găseşti, o ciorbă sau ce ai tu în casă, la 16-17 mănânci un măr iar când ajungi acasă mănânci cina şi după o oră te apuci de treabă. depinde ce vrei să antrenezi.
https://www.youtube.com/user/Angelfitnesss/videos?view=0&flow=grid&sort=da
https://www.youtube.com/watch?v=rBuP3zICNoY
https://www.youtube.com/watch?v=VeTh3qRqAUo
Iar suplimente, nu ştiu ce să ţi spun. Eu iau proteine. e o cale prin care îţi poţi dezvolta masa musculară mai repede. Deci da, ajută, dar sunt puţin cam scumpe. le iei doar dacă îţi permiţi.
https://www.myprotein.ro/......30943.html
sau
http://www.pronutrition.ro/pro-whey-hardcore/

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

3 mese serioase pe zi, compuse din vegetale si carne.
Intre mese, manaci fructe.
Eviti sucurile, alcoolul si dulciurile.
La un corp sanatos si tanar, nu este nevoie de suplimente alimentare, ci de hrana sanatoasa si sport!

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Violleta2022):

Suplimente nu afecteaza in niciun fel un corp sanatos sau nesanatos.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Nu am spus niciunde ca ar afecta suplimentele alimentare, dimpotriva, am spus doar ca nu este nevoie sa le ia, odata ce manaca sanatos, poate sa ia din mancare toate vitaminele si mineralele necesare dezvoltarii sanatoase.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Violleta2022):

Atat timp cat vrea sa se apuce de sala, ar putea avea nevoie de suplimente(sunt putin costisitoare) caci ma indoiesc ca va reusi la varsta lui sa isi ia necesarul de proteine din alimentatie(depinde de parinti) pentru a sustine aceasta activitate.Si totusi, nu cred ca mananca nimeni in fiecare zi ghiveci si salata de fructe pentru asi asigura necesarul de vitamine si minerale, suplimentele sunt necesare pentru rezultate optime(e vorba de sala aici).In multe zile nu mananc niciun fruct si acest fapt il compensez cu un complex.

| Dervbt a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Oricum aveam in gand sa iau suplimente, am intrebat doar asa. Din fericire, nu se pune problema banilor in cazul meu.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Deocamdata suplimenteaza-ti alimentatia cu un aport de proteine luate din hrana(carne, leguminoase, seminte si nuci crude, avocado), alege carbohidrati complecsi (paste integrale, orez brun, paine de secara), legume si fructe.
Inainte si dupa antrenamente poti sa-ti faci diverse shake-uri(lapte de soia cu cacao, lapte cu ciocolata neagra razuita, banane cu lapte de migdale, etc)