| Gabitu698 a întrebat:

Salut TPU! Sunt baiat am implinit 13 ani si am 1.40 inaltime, fac si inot si stiu sa inot si fac cam de o luna sau doua si ma consider foarte scund. Tata are 1.65 si mama 1.60. Vreau macar sa am 1.70 maxim nu vreau nici 1.60 dar nu stiu ce sa fac ca sport fac, sanatos mananc, as putea avea un deficient de hormoni de crestere? Voi ce ziceti? Stiu ca mai am pana la 18 ani si mai am timp sa ma inalt dar sunt clasa 7 si pe clasa 5 am 1.38 si acum am 1.40 adica in 2 ani doar 2 cm? E normal macar? La 8 ani aveam 1.20. Am 40 kile si toata lumea imi zice ca sunt grasut, bine nu sunt dar sunt scund si se observa mai mult. Ce sa fac sa cresc? Ar trebui sa merg la un doctor sa imi dea hormoni de crestere sau ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

O sa te inalti brusc probabil. Fa în continuare sport si vei mai creste sigur. Nici nu a început bine pubertatea, pana la 17-18 ani ai tot timpul din lume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O să mai crești. Să vezi după un puseu ce o să te înalți. Dacă părinții tăi au aceste înălțimi, slabe șanse să îl întreci pe tatăl tău... însă poți să îl ajungi. happy

| TheStrategist a răspuns:

Fă sport, mănânc sănătos și odihnește-te cât trebuie. Sigur o să mai crești.

| random1620 a răspuns:

"Ce sa fac sa cresc?"
-Sa respiri...
Mai ai 5 ani in care iti zic eu ca o sa te inalti de o sa vrei iar sa fii scund