| Vadim04r a întrebat:

Sunt băiat si am 18 ani. Cutiia toracică (coşul pieptului) s-a dezvoltat eşind in exterior şi se cunoaste foarte tare deoarece sunt slab. Cum credeţi daca o sa cresc in masă musculara la piept o sa se îndrepte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relativsausigur a răspuns:

Cutia toracica cum se dezvolta asa o ai, nu se va modifica decat daca mai cresti.
Oricum de ce intrebi "daca se va indrepta" ca nu am inteles sa fie stramba din ce ai spus, ci doar ca s-ar vedea datorita greutatii tale sub-ponderale.
In primul rand mananca bine (pana te saturi), mananca diversificat.
Mananca cereale cu lapte (cereale nu conteaza de care, dar opteaza pentru cele care au si vitamine).
Mananca carne cu legume.
Mananca tocanite cu orez.
Bea smoothie-uri (fructe la blender), sau sucuri de fructe (fructe stoarse naturale) pentru vitamine.
Fa-ti un abonament la sala, baga o ora la 2 zile - suficient, iar pe termen lung vor fi rezultate superbe.

| Vadim04r explică (pentru relativsausigur):

Pînă la 14 ani era totul bine, iar după a început a ieşi in faţă şi se cunoaşte foarte bine asta

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cutia toracica nu s-a dezvoltata mai mult, ci esti tu foarte slab si aia iese mai mult in evidneta decat orice.
Puna manac si manaca sanatos, fa un sport si usor-usor vei pune carnita pe tine, muschi, iar cutia toracica va dispare.

| relativsausigur a răspuns:

Pentru linistea ta, mai ai optiunea sa mergi la medic de oase, care se ocupa de oase si sa ii ceri o parere vis-a-vi de ingrijorarile tale.
In caz ca nu e nimic de ordin medical, ti-am zis deja ce sa faci.