| smokeflame a întrebat:

Sunt baiat si am 19 ani.De vreo doua saptamani am inceput sa observ ca, in timpul samponarii si spalarii parului, imi raman fire de par pe palma. De fiecare data cand trec mana prin par mai puternic, gasesc vreo 5-10 fire de par subtiri pe palma. E normal sa se rupa asa usor in timpul spalarii sau e un semn ca incepe sa-mi cada parul si sa chelesc de pe acum? (Cand e uscat nu am aceasta problema, chiar daca trec mana prin par nu mi raman fire). Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Fa ti niste analize generale si foloseste șampon pentru căderea părului.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Treci pe Alpecin.

| Iote a răspuns:

Ai schimbat samponul?
5-10 fire nu e mult. Dar nu ar fi rau sa faci niste analize.

| smokeflame explică (pentru Iote):

Da, folosesc doua sampoane de la mediket acum (pentru par gras). Per spalare pierd cam 50 de fire daca ar fi sa fac o aproximatie. Presupun ca e ok avand in vedere ca zilnic pierdem 30-100 fire, dar tot mi s-a parut ciudat sa vad cum se rup firele de par pentru ca, pana acum, nu am mai patit ori nu am bagat eu de seama.

| Iote a răspuns (pentru smokeflame):

Parul gras este cauza. Eu cand ma spalam rar si parul se ingrasa, cadea mult. Acum ma spal cam la 2-3 zile (cum simt ca e nevoie) si nu imi mai cade nimic. Dar folosesc un sampon pentru spalari dese (zilnic) pentru ca nu usuca asa de tare.

| smokeflame explică (pentru Iote):

Inteleg, mersi frumos.

| Sonia822 a răspuns:

Da, daca vine pe gena. Dar parca esti prea tanar... Sau poate fi de la sampon, ai citit vreodata eticheta, sa vezi ce bazaconii contine? Intra pe grupurile naturiste, si cauta o reteta de sampon care se face in casa. Ca sa nju mai fie chimic.

| smokeflame explică (pentru Sonia822):

Parul meu se ingrasa destul de repede si am avut probleme si cu pruritul, asa ca am fost la dermato si mi-a recomandat doua sampoane de la mediket. Poate imi usuca prea tare scalpul si se rup mai usor firele, nu stiu ce sa zic. Doctorul s-a uitat la par si mi-a zis ca firele se regenereaza si apoi nu a mai zis nimic legat de problema asta. Presupun ca e totul ok, dar tot ma ingrijorez putin cand vad ca raman cu par pe palme cand ma spal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sumt multe cauze! stres. folosirea prea mult timp a gelului fixativului, lipsa fierului calciului sau ai vreo problema de sanatate