| Ursa_Daniel_1999 a întrebat:

Sunt Beni și am 22 de ani. (Băiat). Eu treptat m-am îngrășat (din prostia mea si am ajuns la 113 kg la varsta de 22 de ani si am 1, 86. As vrea mult să slăbesc, dar ceva fac gresit, nu mananc mult și parcă nu slăbesc. Cu sportul la mine nu e problemă, lucrez mult doar că nu am un program corect cand manânc sad va rog frumos să mă ajutati, program corect/ ce să mănânc (daca se poate listă întreagă pe 7 zile cu tot ce trebuie) sfaturi va rog cat mai multe. Va rog frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa mananci la aceleasi ore in fiecare zi. Micul dejun 9-10, pranzul 13-14-15 (cam asa), iar cina nu mai tarziu de 19. Nu ai nevoie de un program alimentar, doar sa te documentezi in legatura cu alimentatia. happy Citesc carti si site-uti despre tot ce tine de nutritie sa sanatate. Iti recomand cartea Sanatate prin alimentatie - dr. George D. Pamplona-Roger. Aceasta carte aborda alimentatia si nutritia intr-un mod pe care il respect si sustin in totalitate si mi-a raspuns la toate intrebarile pe care le-am avut in legatura cu acest subiect de-a lungul timpului. Daca zici ca faci miscare, sa mananci proteine. Iti vor accelera arderile si te vor ajuta sa pui masa musculara, astfel marindu-ti metabolismul bazal. Renunta la grasimi saturate: branza, lactate cu multe grasimi in general, carne (grasa) etc. De obicei alimentele de origine animala au mult colesterol, eu mereu am sustinut alimentatia de origine vegetala. Dar daca e cu masura, e ok. Daca bei alcool, renunta la el, are extrem de multe calorii, dar asta e doar unul din zecile de efecte negative asupra sanatatii, dar si la sucuri sau bauturi energizante, pot avea mai multe calorii decat mancarea si au o gramada de zahar si chimicale. Mananca fibre solubile, ajuta digestia si mentine senzatia de satietate pe un termen mai lung. Cauta sa nananci mancare care sa-ti potoleasca foamea pe un termen mai lung, kcal de calitate. In acest caz iti recomand ovaz la micul dejun. Dar si oleaginoase, fructe cu coaja lemnoasa in general (protectoarele inimii, ajuta sistemul nervos) si grasimi vegetale (avocado, reduce colesterolul si trigliceridele). Pestele este iarasi protectorul inimii, somon la gratar, pastrav, macrou etc. Eu chiar azi am mancat crap. Scapa definitiv de grasimi trans (din produse de patiserie si prajeli). Cauta sa pregatesti mancarea cat mai mult fara ulei, la gratar, cuptor, fiert etc. Mananca fructe, au fructoza, da, dar este MULT mai buna decat zaharurile in general. Incearca indulcitori cum ar fi mierea. Mananca legume care sa-ti umfle stomacul (desi sunt fibre insolubile - celuloza - iti vor curata intestinele). Nu dormi mai putin de 8 ore pe noapte. Si fii ambitios, niciodata nu e prea tarziu sa faci o schimbare in viata ta. Cu cat actionezi mai repede, cu atat va fi mai usor. Succes happy

| Ursa_Daniel_1999 explică (pentru anonim_4396):

Ai putea te rog frumos să-mi dai o reteta pentru slabit treptat si bine gen : "luni" mananci x la ora aia si y la ora aia, etc. De luni pana duminica. si sa ma tin perfect de ele si sa am rezultate te rog frumos!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti iei concediul + un concediu fara plata de inca o luna si te muti la tara, sa muncesti ca zilier: cosit manual, taiat lemne pentru gospodarii, etc., cate 12-14 ore /zi.
Poti manca orice mananca si ceilalti cu care vei lucra impreauna.

Cand vei reveni din concediu, vei fi un baiat inalt si subtire, invidiat de fetele frumoase.winking

| Yukidaruma a răspuns:

Cea mai mare greseala este infometarea. Nu e vorba cat mananci ci ce mananci, ca daca ai manca rosii si castraveti pana te saturi, 7 zile la fiecare masa cred sigur ai avea rezultate mai bune decat daca ai manca 2 felii de paine unse cu pateu pe zi.
Cel mai bine este sa te duci la un specialist, dar trebuie sa tii cont de faptul ca, dupa ce ai jrmat un regim, trebuie sa ai grija sa te mentii. La fel de bine, iti poti face un stil al tau de a manca in functie de ce alimente iti plac.
Eu am fost mai de mult la un nutritionist si aveam pe foaie grafice cu alimente pe care pot sa le consum cand vreau, cat vreau, alimente pe care e bine sa le mananc 3-4 ori pe saptamana, de 2-3 ori si din ce in ce mai rar. Tin minte ca la nelimitat erau sigur rosiile, castravetii si merele verzi (alea acre), iar la fructe imi facuse la fel o lista si mi-a zis sa ma feresc de banane, striguri, prune (parca), pere si alte fructe dulci, pe care este bine sa le consum moderat si rar.
Acum depinde si de organism. Dieta care a mers bine la cineva, poate sa nu mearga la fel de bine la tine. Experimenteaza, iar cu timpul vor veni si rezultatele.
Succes!

| Ursa_Daniel_1999 explică (pentru Yukidaruma):

Ai putea sa te interesezi pentru o dieta de luni pana duminica cu ce trebuie sa mananc ca eu nu am treaba cu mancarea, ce imi spui aia cumpar si fac. O lista, de exemplu : Beni, uite aici ai lista ca sa slabesti: luni, mananci aia si dupa faci aia ca sa nu depun grasime, dupa la amiaz mananci aia si dupa aia. Tot asa si marti, miercuri, pana Duminica. Inclusiv sport in fiecare saptamana. Te rog frumos! Nu prea stiu ce sa mananc in zilele de saptamana ca sa nu depun grasime, citeste tot si daca e inca o data si ajuta ma!

| Yukidaruma a răspuns (pentru Ursa_Daniel_1999):

Nu sunt nutritionist, dar iti pot da cateva idei: nu combina la o masa proteinele animale, adica nu manca carne cu ou si cu smantana cum mai face românu'. E indicat sa consumi proteine cu vitamine (tot ce inseamna legume/fructe) sau vitamine cu carbohidrati (ore, paine, paste, cartofi...etc) dar daca vrei carbihidrat cu proteina, poti manca in prima parte a zilei inainte sau dupa antrenament. Daca ai antrenament seara, este indicat sa mananci ceva usor dupa, cum ar fi o supa de pui sau piept de pui la gratar cu niste legume. Tot in prima parte a zilei poti manca fructe. Idei pentru un mic dejun: ceva iaurt cu fructe (desi nu este o combinatie agreeata de multi din domeniu), lapte de soia cu niste fulgi de porumb, 2 felii de paine prajita integrala unse cu humus si o rosie, sau daca nu esti obisnuit cu mancatul dimineata, iti poti face un smoothie. La pranz poti manca ceva carne cu legume (indicata este carnea de pasare), peste (mai ales) sau ceva ce stii ca e bun pentru sanatate si iti place. Conteaza foarte mult cum sunt gatite, nu trebuie sa fie prajite, ci la cuptor sau facute pe gratar. Seara, cum am spus, opteaza pentru ceva usor.
Succes!

| Frank51 a răspuns:

Daca nu ai vreo problema medicala mai mult decat sigur mananci mult laughing E simplu, vrei sa slabesti mananci mai putin si faci efort mai mult, vrei sa te ingrasi mananci mai mult si nu faci efort.

| alina2k18 a răspuns:

Daca ai bani de carne fara grasime si lactate degresate poti tine dieta Dukanwinking

| Reghqen a răspuns:

Caută diete pentru slăbire pe net și menține-o ceva timp.

| DanaDaniellllla a răspuns:

Încearcă să intermitent fasting și dieta keto( îți reduci aportul de carbohidrați). Găsești pe internet o grămadă de sfaturi și îndrumări.

| Usgs a răspuns:

Du te la un specialist, tine diete

| Tonobil a răspuns:

Iti injumatatesti portia..ca sa nu o iei asa de brusc
Si nu mai mananci dupa ora 19
Asa am facut eu

| Ursa_Daniel_1999 explică:

Dacă tot îmi dati sfaturi "tine dietă" va rog frumos să-mi lasati si o listă cu o dietă ff bună la baieti (7 zile)