| MihaiG9192 a întrebat:

Salut TPU! Sunt foarte curios de ceva, ca nu am pățit niciodată.
Ieri m-am cântărit și am avut 77 de kg iar apoi am zis sa cumpăr o sticla de cola la 2L.
Următoarea zi, ma duc la cântar și mă trezesc cu 79 de kg...adică cu 2kg mai mult decât ieri.
Adica wtf? E nou pentru mine. Se poate sa fie o boala? Problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu spui daca ai si baut toata sticla aia.

| Violleta2022 a răspuns:

2 litri de cola intr-o zi?
Chiar vrei sa-ti distrugi inima?

| Mosotti a răspuns:

Nu e nici o boala, ai retinut multa apa, probabil ai mancat ceva cu mai multa sare in ziua de dinainte de cantar, plus mai multi carbohidrati din cei 2 L de cola, ca si astia retin apa.
Ai avut cam 200 g carbohidrati in sticla aia daca ai baut-o pe toata, destul de mult 200.

Nu e nici o boala, eu in 2009 m-am trezit cu 4, 8 Kg in plus de azi pa maine, tot din cauza asta.
Si la sala am dat 5 kile jos, adica le-am dat jos pe toate alea kg false puse.

| Lioana a răspuns:

Poate ca prima data te-ai cantarit avand stomacul gol iar a doua oara cand te-ai cantarit aveai stomacul plin.
Greutatea corecta se ia dimineata pe stomacul gol dupa ce ai fost la baie.
Cam atat variaza greutatea pe parcursul unei zile. 2 kg.

| haileewatson a răspuns:

Greutatea fluctueaza zilnic in functie de ce mananci. Ai baut 2l de Cola + ce ai mancat in ziua aia, probabil nu ai mers la toaleta, si dupa te miri ca cantaresti mai mult? laughing))

| MihaiG9192 explică (pentru haileewatson):

Eu intru în depresie? laughing))

| Mosotti a răspuns (pentru haileewatson):

Pai unii nu cunosc ce zici tu. Ptr ca poate fluctua si daca te ingrasi pe bune, de ex daca mananci un 9300 Kcalorii intr-o zi, si se poate intampla lejer daca te duci la un targ de mancare ceva si bagi in tine de toate si fara numar, iei 1 Kg de grasime pana a doua zi!
Si semn ca e asa, nu mai coboara... dupa aia nici dupa toaleta, o sa ai cu Kg ala in plus pana il dai jos.

Deci unii confunda ingrasarea cu retentia de apa, mancare ramasa in stomac.

la plus minus 1-1, 5-2 kg e f parsiva treaba, nici nu stii daca te-ai ingrasat cu adevarat sau nu, mai ales pentru cine nu stie de kcal si altele.
Eu daca nu as calcula, m-ar fura original de tot cantaru, ca nu te prinzi.
Mie imi iese din calcule, daca iau 300 grame, le dau jos, dureaza 3 zile sa le dau, deci nu e de glumit. Cantaru nu iti arata cele 300 g luate de grasime.

Si de aia lumea se sperie.
Mai ales ca unii au zis ca au slabit, si de fapt ei s-au ingrasat!
Aveau azi 60 Kg, peste 2 zile aveau 62, era de la apa si ce zici tu.
Nu s-au mai cantarit o saptamana.
Dupa o sapt aveau 61, 4. Ziceau "aaaa am slabit".
Nu a luat in calcul ca ei aveau real 60 nu 62.
Si dupa aia se trezeau cu 62 ala pe bune, hahaha, nu mai cobora la 60.