| MotoKatâr a întrebat:

TBC-ul se ia? Si daca se ia prin ce se ia si care sunt simptomele? Vreau răspunsuri serioase si as dori sa raspunda doar cei care se pricep. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Normal ca se ia, e destul de contagioasa (sa nu zic foarte contagioasa). Se ia daca stai foarte mult in apropierea unui om cu TBC activ. Simptomele apar destul de tardiv dupa infectia cu TBC, atunci cand infectia devine activa, poti sa iei virusul si sa nu ai niciun simptom, cand incep simptomele deja trebuie tratament si boala a debutat de multicel. Simptomele sunt:
Febra
Transpiratii (de obicei nocturne)
Tuse: prima data uscata, apoi productiva, in faze mai avansate chiar cu sange
Fatigabilitate/Oboseala
Lipsa poftei de mancare cu scadere in greutate

Dupa cum vezi simptomele nu sunt unele specifice, tuse si febra, sa te simti obosit si chiar scadere in greutate poti sa ai si de la o simpla raceala sau gripa. Semnul care te trimite neaparat la medic este tusea cu sange. Cand expectorezi/ tusesi si pe urma ai sange in gura/scuipi sange trebuie sa te prezinti de urgenta la medic.
Sau daca ai stat in contact cu o persoana cu TBC activ nu strica sa-ti faci si tu niste testari intradermice la tuberculina cam din 3 in 3 luni de acum pentru cel putin un an, ca sa surprinzi boala exact cand apare (in caz ca apare). Tratamentul oricum e acelasi si tot 6 luni stai izolat, dar e mai bine sa o surprinzi din timp.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este o boala transmisibila. Se transmite pe calea aerului, daca un bolnav contagios tuseste sau stranuta in aceeasi incapere cu un individ sensibil. Noi suntem vaccinati, dar in anumite momente vaccinul nu este suficient (la fumatori, alcoolici, la cei care se alimenteaza prost, la cei care stau in atmosfera foarte poluata, dupa anumite boli, in timpul chimioterapiei, etc)
Simptomele sunt de obicei oboseala cronica, transpiratii nocturne, paloare, tuse persistenta, predominant nocturna la inceput

| BroascaCuElice a răspuns:

Cai de transmitere:
• principala cale de transmitere: calea aeriana
• cai mult mai rare: transplacentara (de la mama la fat), cutanata, digestiva- prin consumul de lapte de la animale cu mastita tuberculoasa

Persoanele bolnave de tuberculoza elimina prin tuse sau stranut picaturi mici de secretii care contin bacterii. Pe calea aerului, aceste picaturi sunt inhalate de persoanele din anturajul apropiat al bolnavului care devin "contacti TB". Cele mai expuse persoane sunt membrii familiei, prietenii apropiati, colegii de serviciu si necesita un contact apropiat si de lunga durata in spatii inchise pentru a se infecta.
O persoana cu tuberculoza activa poate avea simptome de tipul:

• tuse persistenta intial seaca, ulterior productiva
• oboseala acentuata
• scadere în greutate
• pierderea poftei de mâncare
• febra prelungita
• tuse cu sânge
• transpiratii nocturne

Aceste simptome nu sunt specifice pentru tuberculoza, ele putand sa apara si in alte afectiuni. Pentru a stabili diagnosticul corect este nevoie de investigatii suplimentare.

| Goddess23 a răspuns:

Da,tuberculoza este o boala contagioasa si adesea cu simptomatologie nespecifica ca tuse persistenta productiva, expectoratie cu sange, astenie, scadere in greutate, transpiratii nocturne. Din cauza acestor sinptome oamenii cu TBC ajung tarziu la medic si contamineaza si alte persoane din jurul lor. Se ia prin contact cu sangele persoanei cu saliva expectoratia stranutul etc

| Oana900 a răspuns:

TBC-ul este o boala care se transmite daca nu este tratata, simptomele fiiind:. tuse persistenta intial seaca, ulterior productiva
• oboseala acentuata
• scadere în greutate
• pierderea poftei de mâncare
• febra prelungita
• tuse cu sânge
• transpiratii nocturne. Daca ai aceste simptomele iti propun sa vizitezi un doctor ca sa afli ce fel de tuberculoza ai. Nu te juca, poti avea mari probleme pe viitor.