| MoonDreamers a întrebat:

Știe cineva dacă depresia și stresul sever poate duce la dureri sau în general probleme digestive cronice?
Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Stresul si sistemul digestiv.
In caz de stres, fluxul sanguin este deviat dinspre organele digestive spre inima si mușchi;
Se reduce secreția de saliva ( digestia este îngreunata si devine dificila).Se reduce secreția de enzime digestive ce conduc la digerarea hranei in mod corespunzător (apar grețurile,gazele,constipația).
Numeroase procese digestive sunt reduse.
Au loc dereglări ale apetitului : fie inhibare,apărând anorexia nervoasa sau creste pofta de mâncare dintr-un mod exagerat (bulimie), mai ales pentru alimente care îngrășa.
Scade producția de mucus ce învelește stomacul si il protejează de acțiunile acidului clorhidric (apar gastrita si ulcerul gastric si o hiperaciditate dăunătoare întregului organism).
Sistemul imunitar devine deficitar si o anumită bacterie (Helicobacter pylori) se înmulțește necontrolat si devine agresiva,provocând infecții stomacale si ulcer.
Scade producția de bicarbonat ce contracarează efectele sucurilor gastrice foarte acide si care trebuie sa alcalinizeze bolul alimentar (apar duodenitele,ulcerul duodenal,inflamații intestinale). Studii experimentale au demonstrat existenta unei relații strânse intre stres si ulcerațiile mucoasei intestinului.
Peristaltismul intestinal si absorbția nutrientilor se opresc sau sunt tulburate. Apar constipația sau diareea, atonii digestive, deficiente de asimilare a unor elemente nutritive.
Atât stresul fizic cat si cel emoțional, pot conduce la dezechilibre minerale si vitaminice. Anumite substanțe nutritive, de pilda zincul mineral si complexul de vitamine B se pierd in cantități considerabile in condiții de stres sporit.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iti spun eu ce duce,fast food, dulciurile,mezelurile,patiseria,sucurile, pizza, prajelile, obezitatea, astea sunt factori decisivi, stresul are legatura cu inima, diabetul, hipertensiunea, slabeste sistemul imunitar

| Donsavas a răspuns:

Da,chiar exista un tratament antidepresiv pentru manifestările gastrointestinale de somatizare.

| Bizon95 a răspuns:

Da
ulcerul si depresia sunt mana in mana

| Sonia822 a răspuns:

Da. Poate duce. Orice problema din plan psihic determina o problema in plan fizic. In functie de organ, poti afla cauza. De ex problemele la uter/ovare apar in caz de probleme in cuplu. Intelegi unde bat. Intra pe grupul Facebook Noua Medicina GermanICA (GERMANICA) si intreaba acolo.
Depresia e data odata de problemele din viata, si odata de apa de la canal sau cea imbuteliata, ambele sunt otravite. Dar in principal de substantele degajate noaptea in aer, si ziua din avion (chemtrails) care sunt neurotoxice, si indeamna la somn, lipsa de concentrare, irascibilitate, oboseala cronica, mancat compulsiv uneori. In alte ori pofta de dulce.
Dar da, daca ai fost stresata, se afecteaza nervul stomacului, te roade in capul pieptului.
Altii fac diaree sau se constipa, baloneaza, digestia e ingreunata, aparand oboseala.

| Denisa0954 a răspuns:

Da. Sistemul nervos este in strânsă legătură cu celelalte sisteme din organism, deci da, poti dobandi anumite afecțiuni digestive din cauza stresului sau a depresiei

| Navagio a răspuns:

Principalul factor este stresul la astfel de boli iar mai apoi si gândurile negative(depresia). Deci da ele sunt un factor major care influențează astfel de boli.