| piticull a întrebat:

toata viata am avut probleme cu gatul dar au început sa se agraveze.
Mereu faceam amigdalita mai ales daca venea puțin frigul eram distrus.
Acum 5luni am avut niste imense dureri in gat, am fost la orl si m-au diagnosticat cu candidoza bucală, am făcut tratamentul timp de 1 sau 2 săptămâni cred.
Si pe parcurs au început iar dureri si le-am tratat. Acum o luna si ceva mancam floricele si am baut apa, iar o coaja de aceea de la porumb s-a dus pe la amigdalita sau sub limba, nu știu exact numa ca daca mancam ceva nu puteam sa inghit deoarece imi venea sa vomit, am încercat sa scot coaja aceea dar nu am reușit daca miscam limba o simțeam ma zgâria si ma deranja, sm facut gargara am făcut tot ce am știut, dar eu cred ca a fost in spatele limbii dupa amigdalita gen in jos ca nu o puteam vedea sau ajungând la ea. Ma rog am dormit si a 2 zi nu am mai simțit, puteam manca dupa a început iar sa am senzatia ca aș avea ceva in gat daca atingem cu limba in partea dreapta numa ca nu ma zgâria doar ma deranja. Am întrat in state de șoc, tot simțeam ca as fi avut ceva, daca înghițeam ceva simțeam ca imi ramane in gat ceea ce inghit si tuseam, ma inecam cu mancare...
Am fost la orl mi-au spus daca am avut precedente in trecut i am spus ca da am avut candidoza bucală, s-a uitat foarte putin in gura si a spus ca am amigdalita cronica crypta. Dar eu nu prea credeam ca tin minte ca toata viata am avut-o criptica dar asa sunt unii medici, am fost si la doctora de familie s-a uitat si ea, mi-a sat sa fac esofagian mi-a ieșit bine.
De aproximativ 3 săptămâni tot am senzatia ca as avea ceva in gat si daca mananc simt ca imi ramane in partea stanga si mai mult partea dreapta ramane mâncare fac gargara dar parca tot simt ca as avea ceva.
Iar azi dimineață cand m-am trezit aveam niste dureri de amigdalita foarte nasol, mi am dat cu spray mi-a mai ameliorat, după ce am venit de la liceu am mancat si beam lapte sa se duca mai repede si sa nu mai am senzatia aceea, simțeam ca nu mai pot inghiti, adică simțeam ca mi se blochează caile respiratorii si nu mai puteam inghiti dupa 2 3 secunde îmi reveneam si tot asa, nasul il simțeam infundat cand înghițeam si beam lapte, am suflat nasul si am scos laptele pe nas dar nu mult.
M-as duce la doctora de familie maine sa ii spun dar dupa iar cred ca imi da antibiotice si tot degeaba.
Ce credeți ca ar trebui sa fac?
Ce credeți ca as avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mai mergi la un medic specialist sau chiar la doi. In mod sigur se va ajunge la o concluzie finala mai corecta consultand mai multe pareri.
Din ce descrii si din ce stiu, eu ma gandesc tot la amigdale criptice. In cazul acesta, se recomanda ca amigdalele sa fie scoase.
Dar cel mai bine este, cum am zis, sa te vada si alti medici, nu acelasi, pentru ca de la aceeasi persoana e greu sa auzi un raspuns diferit.
Sanatate!

| piticull explică (pentru Kis_Iuliana_1983):

Ok amigdalita criptica, dar eu sunt sigur 100% ca aveam de mult asta si nu am avut problema pana acum.
Mulțumesc pentru sfat, am sa mai aștept cateva păreri