| SorinKorg a întrebat:

Uite acum o săptămână mi-a căzut pe piciorul drept un BCA, mai exact pe degetul mic. Am fost la spital, am făcut radiografie şi este oarecum strivit şi rupt..Am stat 3 zile internat și mi au dat drumul acasa. Acum a trecut o săptămână, sunt tot cu ghipsul, calc pe picior, nu mă doare, doar că mi e frică să dau jos ghipsul.să nu calc cumva greșit și să se rupa iar. Vaa rooggg! Ce să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Ghipsul nu se ține doar când te doare sau când nu te mai doare; el se ține atâta timp cât spune medicul.
Mergi la medic si întreabă cât timp mai ți ghipsul. Poate că oasele de la deget au un timp in care să se refacă, timp în care poate nu ai voie să îndoi degetul.
Doar medicul dă ghipsul jos. Dacă nu cunosti când trebuie făcut asta, atunci îl întrebi.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Daca nu te mai doare piciorul, inseamna ca totul este in regula acolo, sub ghips.Trebuie doar sa ai multa grija si atentie dupa ce vei scoate ghipsul.Incet-incet totul se rezolva.Fii linistit, gandeste-te ca acum esti bine si ca ce a fost mai rau a trecut, gata.Multa sanatate iti doresc.