| Costicăăă a întrebat:

Salut TPU, va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat, am 18 ani si cred ca am ceva la cap/creier, simt ca cedez, de cand ma stiu cred ca de la 10 ani aveam unele momente, multe pot spune cand aveam senzatii de derealizare…acum 2 luni dupa ce am trecut printr-un "atac de panic" in care a fost o seara in care m-am trezit brusc foarte confuz, transpiram. Imi batea inima foarte tare si efectiv am simtit o senzatie ciudata in zona inimii care se exindea foarte mult si m-a facut sa ma simt foarte accentuat ca intr-un vis si de atunci pana acum am ramas cu aceea senzatie ciudata pe care nu o pot explica, si care acum am momente cand o simt si in susul stomacului, prin zona trapezului si prin zona cerebelului, 70% din zi, pr care daca nu o controlez ma face iar sa ma simt ca in seara aia, o fi din cauza ca am stat prea mult pe pc pana acum si oare m-a afectat cu ceva la cap?, eu nu stiu ce sa mai zic, simt ca cedez usor usor. Si nu stiu din ce cauza ma simt asa, am facut si un set de analize la sange plamani inima si sunt perfect sanatos, toti imi zic ca as avea atacuri de panica, dar nu prea cred asta, pot sa nu ma gandesc la nimic ca tot asa ma simt, aerian tota ziua, pe alta lume, de parca as fi intr-un vis, cu senzatiile acelea ciudata pe care daca nu le controlez se extind cumva si, e ciudat si iar la fel greu de explicat, daca aveti macar o idee ce as putea sa am, imi puteti pune si alte intrebari la care sa va raspund ca sa va dati seama ce am, multumesc anticipat sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atacurile de panica si starile de frica de care suferi, pot fii tratate cu succes, apeleand la un medic psihiatru.
Vad ca, absolut toate celelalt analize fizice sunt normale si fizic esti sanatos.

| Furnicuta000 a răspuns:

Si eu am avut.
Sunt anumiti oameni predispusi la chestia asta. De obicei apare in atacurile de panica, depresie, soc emotional si dispare cand dispar si cauzele care au declansat-o. La mine a aparut in urma unor atacuri de panica si m-a tinut cateva luni, a disparut cand au disparut si atacurile de panica si anxietatea

| Costicăăă explică (pentru Furnicuta000):

Si ce ai facut sa scapi de ele?

| Nirvanaaa a răspuns:

Sunt atacuri de panica din pacate. Unii pot dezvolta asta și fără un "trigger" emoțional.

| Costicăăă explică (pentru Nirvanaaa):

Cum pot scapa oare…?

| Mirel4412 a răspuns:

Pur si simplu ocupati timpul ci ceva, nu lasa timpul liber sa te "distruga". In tot timpul asta te gandesti numai la lucruri tampite, din motivul asta am intrat si eu pe TPU acum, sa nu meditez la lucruri inutile. Am avut si eu senzatiile alea, am fost ametit ca si cum ai sufla tare 1 saptamana happy si multe alte chestii
Dupa ceva timp o sa uiti tot episodul asta,

| Costicăăă explică (pentru Mirel4412):

Incerc sa imi ocup timpul cu ceva dar nu prea pot..pana si asta imi este greu sa fac, ma simt ca intr-un vis mai mereu.

| Endita4689 a răspuns:

Am avut și eu de vreo două ori simptomele descrise de tine, dar asta în urma decesului unei persoane dragi. Dar simptomele au dispărut în puțin timp.
Sunt atacuri de panică.
Cere ajutorul părinților, vorbește cu prietenii, cu un psiholog dacă poți.
Sper să îți revii!

| Costicăăă explică (pentru Endita4689):

Si eu sper foarte mult sa imi revin odata…dar nu stiu cum, sunt dispuns sa fac orice sa scap odata de asta…tu ce ai facut sa scapi?

| Endita4689 a răspuns (pentru Costicăăă):

Nu am făcut nimic, pur și simplu am început să gândesc pozitiv, iar bătăile puternice ale inimii s-au potolit, inima a început să bată normal.
Să gândești pozitiv înseamnă să îți imaginezi că totul va fi bine, dar mai ales să te gândești la altceva decât la problemele pe care le ai, să îți abați gândurile de la rău.