| Biancaaaaaaaa a întrebat:

Va rog mult. AJUTATI-MA
Nici nu stiu cu ce sa incep... offf. Sper sa nu luati in deradere...
De 3 zile ma simt de parca nu as mai fi eu..parca ceva s-a intamplat cu mine. Am si dificultati de am exprima sentimentele..parca pana acum am trait o viata apoi, dintr-o data totul s-a schimbat dar de fapt eu n-am facut nicio activitate sau nu am suferit niciun soc, trec de la una la alta, imi uit ideile, cheltuiesc bani pe tot felul de prostii, cred ca as putea suferi de anumite boli... Simt ca as avea o boala mintala..ca traiesc un vis din care vreau sa ma trezesc odata...ma simt confuza..simt o mie de sentimente dar totusi ma pot controla, adica sunt constienta..va rog, ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia o pauza de la viata asta haotica si pune-ti in ordine totul.
Incepe cu activitatile zilnice, cu lista de prioritati, cu lista de cheltuieli samd.
Toti trecem prin perioade haotice, important este ca ai realizat ca sse intampla ceva aiurea cu tine si te-ai oprit sa te intrebi ce este. Asta este o chestie buna, pentru ca ai realizat asta. Ai nevoie de odihna multa, odihna de noapte, unde creierul se odihneste si a doua zi vei vedea cat de usor iti va fi sa gandesti si sa gasesti solutii foarte bune la problemele tale.
Apoi, listele iti vor fii de mare folos, ca vei putea sa-ti planifici viata si prioritatile, eliminand prostiile si prietenii care te epuizeaza cu negativismul sau porcariile lor.

| NLS a răspuns:

1) Ai prieteni/amici?
Relationezi cu parintii, rude, vecini, pisici?
Incearca sa iti gasesti o ocupatie si exista mari sanse sa iti revii. Pentru a realiza asta trebuie sa devii foarte organizata si sa iti asumi anumite reguli si principii.
Fie ca te inscrii intr-un club montan daca exista prin apropierea ta vreunul, fie ca frecventezi zilnic o sala de fitness, important e sa iti faci un program si sa il respecti.
Un program care sa presupuna relationare.
Interactionand cu lumea, te vei deschide si nu vei mai avea probleme de comunicare.

2) In afara de cele de la punctul 1, iti recomand sa vizitezi un psiholog, sigur aveti la scoala vreunul.
In secolul 21 lumea se teme inca de psiholog, si de cum va fi catalogata daca ajunge in cabinetul vreunuia.

Tu ceri ajutor aici.
Deci initiativa exista, si ma bucur ca te ajuti, acesta e cel mai important pas, sa recunoasti ca ai o problema si sa ceri ajutor.
Problema ta este ca ai ales gresit locul.
Cele mai potrivite indicatii le poti primi doar de la o persoana pregatita sa cerceteze /analizeze dincolo de ceea ce constientizam noi.
Sper sa intelegi ce vreau sa spun, si sa nu amani mult punerea in practica.

| mihaicelsfant a răspuns:

Cati ani ai? dupa imi dau cu parerea

| Biancaaaaaaaa explică (pentru mihaicelsfant):

Nu fumez.n am consumat in viata mea niciun fel de drog..nu consum alcool. Duceam o viata normala de adolescent fara niciun impact emotional cand deodata mi s-a schimbat toata gandirea si perceperea..de parca n as mai fi eu...

| mihaicelsfant a răspuns (pentru Biancaaaaaaaa):

Si eu trec prin chestile care treci tu. sincer eu pot sa zic ca un pic mai rau ca tine. asta e adolesecenta. dupa un timp vei realiza asta

| Paula2018 a răspuns:

Ia-ti un miniconcediu de cateva zile, pune-ti ordine in viata si in ganduri. Viata nu e usoara, iar daca noi nu suntem optimisti si multumiti, o sa fie si mai grea. Nu suferi de nici o boala, tu singura iti induci starile astea. Ai grija la subconstientul tau. Relaxeaza-te, bea ceaiuri, retrage-te si pune-ti gandurile la loc sau iesi cu prieteni, discuta cu parintii, dar trebuie sa iti revii! Succes!

| Vl4dootz a răspuns:

Recomandarea mea este sa mergi sa vorbesti cu un psiholog. El te poate ajuta in aceasta problema si ar putea sa te faca sa intelegi despre ce anume este vorba.

| Biancaaaaaaaa explică:

Va multumesc tuturor pentru ajutorur oferit. Incep sa ma sumt mai bine. Azi voi merge la psihologul scolii...

| mihaicelsfant a răspuns (pentru Biancaaaaaaaa):

Sunt curios ce iti zice. eu spun ca adolescenta isi spune cuvantu