| edutzu99 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati. Problema sta in felul urmator : sunt baiat, am 14 ani, 1, 69 inaltime, 55 de kg si chiar daca practic fotbalul de 3 ani am putina burtica. Vreau sa imi spuneti ce sa mananc pentru un abdomen plat, vreau neaparat sa slabesc, da' nu ma prea pot abtine de la mancare. Ce mancaruri mi-ati recomanda? Nu vreau sa ma infometez si as mai vrea niste sfaturi cum sa slabesc mai repede.Tin sa mentionez ca m-am ingrasat in pauza de 1 luna jumate in care nu am mers la antrenamente, dar o sa incep de 3 februarie.Si mai vreau sa-mi spuneti ce sa-mi cumpar de mancare la scoala. Please, help me :*!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Flory1243 a răspuns:

Ba da dar cu o lingurita de zahar.Eu cu zmeura si mure am dat un exemplu.Incearca sa mananci fructe si legume cat mai multe sunt cele mai sanatoase si spor la slabit.

3 răspunsuri:
| Flory1243 a răspuns:

1. Renunta la sare

Daca pana acum solnita era cea mai buna prietena a ta, trebuie sa renunti la aceasta legatura primejdioasa. In momentul in care consumi alimente sarate, retii mai multa apa in organism ceea ce duce la un aspect si mai "pufos", o stare proasta si, implicit, la greutate in plus.

Evita sarea, condimentele pe baza de sare si mancarea procesata. Poti sa consumi alimente naturale si bune, cum ar fi un sandwich cu pui sau o salata. Mananca multe si fructe si legume – te vei simti si vei arata mai bine.

Citeste si: Afla care este dieta ideala pentru a scapa rapid de celulita

2. Renunta la carbohidrati

Stai departe de paste sau covrigei. In momentul in care renunti la carbohidrati, ceea ce faci este sa-ti obligi corpul sa consume din resursele pe care le are deja. Astfel se va arde excesul si se vor elimina si fluidele care nu au ce cauta in organismul tau.

Poti sa consumi un sandwich cu ou la micul dejun. Pentru restul zilei pregateste-ti cateva gustari cu branza slaba, carne de curcan sau migdale.

Citeste si: 4 lucruri despre carbohidrati pe care sigur nu le stiai

3. Consuma anumite categorii de fructe

Exista o serie de fructe "prietenoase" cu organismul tau: zmeura, murele, strugurii, citricele contin o cantitate echilibrata de fructoza si glucoza, ceea ce inseamna ca sunt usor de digerat.

4. Renunta la condimente

Daca-ti place sa asezonezi friptura cu sos barbeque sau usturoi trebuie sa renunti la ele pentru binele stomacului tau, dar si pentru binele bebelusului pe care il alaptezi. Tipul acesta de condimente puternice stimuleaza producerea acidului in stomac si cauzeaza iritarea lui. Daca vrei sa-ti condimentezi mancarea poti sa apelezi la ierburi ca menta, rozmarinul sau tarhonul.

Poti, de asmenea, sa apelezi la pudra de curry sau sucul de lamaie, care sunt ideale pentru peste si pui.

Citeste si: Cum sa nu te abati de la dieta: 5 trucuri simple

5. Renunta la alcool

Alcoolul este responsabil pentru deshidratare si poate sa ingreuneze procesul prin care corpul tau incearca sa arda toata materia in exces de care dispune. Mai mult decat atat, alcoolul in cantitati mari l-ar putea afecta pe cel mic.

Citeste si: 5 legume care te ajuta sa scapi de burtica

6. Fa exercitii in fiecare zi

Exercitiile fizice usoare combat producerea de gaz. Prin efort fizic se stimuleaza bataile inimii si respiratia, care automat incurajeaza contractiile muschilor intestinali. O scurta plimbare dupa fiecare masa poate face minuni pentru corpul tau. Scoate-ti bebelusul la plimbare si bucurati-va impreuna de soarele care inca straluceste.

| edutzu99 explică (pentru Flory1243):

Mersi mult, mai astept pareri :*Si mai am o intrebare, de unde vrei sa iau zmeura, mure? Mananc lamaie si beau limonada... Limonada nu am voie s-o indulcesc?

| DenisaNice a răspuns (pentru edutzu99):

Zmeura si murele le poti lua din padure.
Limonada o poti indulci dar nu prea tare doar cat sa aiba gust bun!

| Flory1243 a răspuns (pentru edutzu99):

Ba da dar cu o lingurita de zahar.Eu cu zmeura si mure am dat un exemplu.Incearca sa mananci fructe si legume cat mai multe sunt cele mai sanatoase si spor la slabit.