| Andri123 a întrebat:

Vin cu o problemă pe care o întâmpină de câteva zile. Cand bag ceva dulce la masele incepe sa ma doara(nu am gaură în ele ) doar cand bag ceva dulce, în rest daca beau apa fierbinte sau apa rece nu am problema. De la ce sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Carii...

| laSoledad a răspuns:

Ai o carie. Nu trebuie sa ai o gaura ca sa te doara. Dulcele face cel mai rau dintilor. Cand apesi pe masea cu dulce e ca si cum ai apasa cu ace. Daca lasi caria asa, in timp se va face mai mare si vei dezvolta infectie cu puroi, adica te va durea mult mai tare. Te rog citeste teapa pe care am luat-o eu la un dentist obisnuit cand am avut o probema la masea, ca sa nu treci prin ce-am trecut eu. https://www.tpu.ro/go-to-answer/17870422/

| Drimmero a răspuns (pentru laSoledad):

Am citit ce ai scris, am fost si eu abonat la ei din cauza unor carii vechi, le-am lasat asa pana nu mai dormeam noptile din cauza lor, dar bine, la mine s-a lucrat profi, radiografie, dar orice ai face, cand iti umbla pe canale doare ingrozitor, mie nu mi-a facut anestezie, o fi apreciat faptul ca nu va durea asa...dar doare mai rau decat o masea mega cariata, am avut probleme la vreo 3 pe aceeasi parte si la 3 mi-a umblat intr-o zi, la mine era naspa ca aveam infectia care ma lucrase silentios ani de zile si a mancat din tesutul maselelor, ajunsese la radacina, am scapat de ele, cea mai dureroasa procedura e tratamentul de canal, cand stau sa ma gandesc parca ma doare si acum si ma trece un fior ))). Ca sa scapi de orice treaba dar costa ceva, sa ti-o puna pe pivot si sa o imbrace in zirconiu sau ce material mai e, nu se mai faci carii acolo si e rezistent materialul oarecum ca un smalt.

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

Bine, exista niste conditii, daca ai mult material pierdut dar inca suficient pentru pivot iti va spune si asta, daca ti-o plombeaza asa iti cade plomba in cateva zile, saptamani luni...tot la ei ajungi oricum.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru laSoledad):

Poti sa ne spui cam cat ai platit pentru toata treaba aia?

| laSoledad a răspuns (pentru Drimmero):

Imi pare rau si pentru tine. Da si pe mine m-a lucrat silentios infectia aia cativa ani dupa ce fostul dentist m-a plombat si a zis ca totul e bine. Abia apoi cu o radiografie mai avansata s-a observat problema. La mine n-a mai necesitat pivot si zirconiu, au reusit s-o salveze si i-au pus o coroana, dar tot 1200 de lei mi s-a parut cam mult. Dar cand ma gandesc ce bine a ucrat acea doamna doctor si din ce dureri m-a scapat, nici nu mai duc lipsa acelor bani si ii urez numai de bine acelei doamne si grupului ei de asistenti.

| laSoledad a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da. Am platit 1200 de lei, asta insemnand 2-3 sedinte realizate de un medic specializat in endodontie. E destul de costisitor, insa implica mai multe servicii. In prima faza, mi-au facut 2 tipuri de radiografii, nu prea stiu sa explic. Una 360 grade si una 3d mai localizata doar pe acea masea. Si doar asa au observat ca sub plomba infectia avansase spre radacina si ca pe de-o parte, e vina fostului dentist care nu a curatat complet infectia de acolo si pe de alta parte era si vina mea ca am amanat cativa ani interventia. Dar eu doar abia dupa cativa ani am simtit durerea.

Dupa radiografie, mi-au indepartat caria si au ajuns pe canale. Au observat puroiul si au curatat doar atat cat se putea, fiindca durerile erau destul de mari. Anesteziile au functionat, dar n-au putut insista prea mult, pentru ca intotdeauna ph-ul puroiului e mai puternic decat ph-ull anesteziei, mi-au explicat. Mi-au dat o pauza de respiro cateva zile timp in care a trebuie sa iau antibiotice. Dupa ce puroiul s-a mai retras, au reluat curatarea pe canale. Dar nu cu ace groase pe viu fara anesezie cum facea prima dentista la care m-am dus, ci cu niste ace foarte subtiri pe marimea canalelor mele si sub anestezie. Au folosit un dispozitiv electronic cu care masurau dimensiunea canalelor maselei, ca sa nu umble dupa ureche, cum a facut fosta dentista. Deci probabil si de aia a costat mai mult. La curatare au folosit hipoclorit si alte solutii. Am vazut pe Youtube ca unii dentisti profesionisti din Romania folosesc chiar si microscopul atunci cand curata pe canale. La mine nu l-au folosit, dar doamna doctor m-a asigurat ca a indepartat complet infectia.

Dupa curatare, au ales din stocurile lor un material de umplutura a canalelor maselei format din lemn de bambus care a fost fix pe masurile mele, cu scopul de a sigila bine acele canale impotriva bacteriilor. Dupa care doamna doctor mi-a modelat la cald coroana, doar asta i-a luat in jur de jumatate de ora, si mi-a refacut maseaua.

Si din ce am observat eu, cea mai mare parte din pretul asta o implica maestria doctorului. Am vazut cu cata precizie si maestrie trebuie sa lucreze si am inteles de ce costa mai mult si am avut si ghinionul sa vad si cum lucreaza un dentist obisnuit la problema asta. Nu se pricepe. Si probabil ca in acest pret mai intra si brand-ul firmei, care era unul destul de cunoscut. Eu la inceput ma feream de dentistii populari, tocmai pentru ca erau mai scumpi, dar uite ca am suferit pe propria piele alegand sa ma duc la unii obisnuiti, care m-au trauatizat. Abia apoi aflasem ca problema mea era una mai speciala si ca doar anumiti specialisti din oras o puteau rezolva. Am mai aflat ca daca mergeam mai repede, cand infectia nu era asa de grava, as fi platit mult mai putin, poate chiar la jumatate. Deci cu cat un om se duce mai repede, va plati mai putin. In orice caz, m-au facut sa ma linistesc, m-au facut sa ma simt in siguranta inca de cand eram pe scaun la ei si observam ca problema era pe cale de rezolvare. Cand vedeam ca lucra cu atata daruire si nu ma judecat, m-am linistit, iar cand am vazut ca mi-a salvat-o chiar am ramas uimita si de atunci apreciez mult mai mult munca fina pe care o depun acesti dentisti endodonti.

| Drimmero a răspuns (pentru laSoledad):

La tine a recidivat, ai fost sa-ti curezi, la mine au evoluat ignorand total, desi aveam maselele alea mancate sanatos nu m-au durut foarte mult timp decat cu 1 an inainte sa ma duc la dentist, ma dureau, ma lasau si tot asa, n-am mai rezistat de la dureri si mi-am bagat piciorul in ele, ce-o fi o fi. Pai si eu le am salvate, salvat inseamna sa ai radacina naturala, a vazut ca am nivelul osului neretras, adica nu am parodontoza, radacina era ok. Mi-a curatat bine bine toata mizeria de acolo, antibiotic, medicament injectat acolo, mi le-a pilit pana la radacina, pivot pe fiecare si apoi coroana, nu stiu cat am dat pe toate astea, numai pe o coroana am dat vreo 600-700 de lei, pivotul platit separat si ala vreo 300 unul + tratamentul de canal cu pilit si curatare, cred ca am ajuns la vreo 1.200-300 de masea, am fost la o clinica ca lumea, pe recomandare si de atunci nu am mai avut probleme. A zis ca atunci ca ele nu prea sunt de salvat dar avand in vedere ca sunt tanar si pe atunci eram mai tanar ))) a zis ca merita salvate si face tot posibilul, i-am zis ca dau oricat numai sa nu mi le extraga, ca apoi e vorba de implant si e mai nasol, alte complicatii, costuri mult mai mari.

| laSoledad a răspuns (pentru Drimmero):

Asa e. Am invatat si eu pe pielea mea cat de important e sa alegi cabinetele alea bune mai specializate, chiar daca sunt mai scumpe, c a sa nu te traumatizeze unii dentisti generalisti.

| Drimmero a răspuns (pentru laSoledad):

Da, dentistul meu era de toate, stia orice problema sa rezolve, lucra foarte profi si vorbea foarte frumos cu pacientii, asistentele nu mai zic, o asistenta chiar ma mangaia si ma detensiona cand imi facea tratament de canal si mereu comunica cu mine 'te doare?' 'esti ok'? 'nu mai sta incordat ca totul va fi bine', la final aveam o satisfactie ca o facusem si p-asta sa imi infrunt teama de dentist pentru ca aveam o mega teama, era singurul motiv pentru care nu m-am dus, apoi banii, am vazut totusi ca se lucreaza cu grija si prindeam incredere, mergeam de placere, era sa ma ia si somnul pe scaun de cateva ori cand imi pilea, creierul meu percepea ca un masaj )))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carii

| Gigi777 a răspuns:

Nu mai baga ceva dulce

| Andri123 explică:

P.S cum pot remedia?