| anonim_4396 a întrebat:

Vineri am programare la un medic generalist la Medlife, pentru un consult general și analize de sânge. Intrebarea este, cum funcționează, analizele mi le face același medic ce îmi face consultul general? Sau îmi da trimitere și fac în alta parte? Îmi poate explica cineva cum funcționează ☺️
Și. Îmi va pune întrebări, chiar nu știu cum sa încep un dialog cu un doctor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Medicul iti va da un bilet de trimitere pentru analize, acestea sunt facute de un laborator.

| Donsavas a răspuns:

Medicul generalist e medicul de familie. Poate tu mergi la internet. Un medic de familie iti poate da mai multe trimiteri ca un internist sau alt specialist.

| alina2k18 a răspuns:

Pai medicul te va intreba ce probleme ai, ce te supara mai exact, daca tu esti sanatoasa probabil doar te va palpa pe abdomen un pic, te va asculta la inima si plamani, cam asta face un generalist. Analizele... pai iti recolteaza sange asistenta si se trimit mai departe la laborator, depinde pentru ce te testeaza, dar e bine sa le faci pe nemancate.