| Caba_Mihai_1998 a întrebat:

vreau am niste sfaturi cum sa scap de stres...
FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Cine nu ar vrea? De sters nu se poate scapa,eventual sa inveti sa te detaseszi de unele probleme stresante.
Sunt acei oameni nepasatori,carora nu le pasa de nimic,care nu vor sa se implice in nimic,pe care noi ii catalogam drept "nesimtiti",acestia nu sunt stresati.
Cand ai situatie stresanta,ori pleci din acel mediu,ori iei un medicament(homeopat,ca sa nu te umpli de chimicale),ori mergi in aer liber,la o plimbare cu o persoana cu care ai ce discuta si te destinde,ori faci o baie calduta in care pui lavanda,ori bei ceai de tei,sunatoare(sunt calmante).
Eu,pana nu scap de o treaba pe care trebuie sa o fac,sunt foarte stresata.Iau lucrurile in ordine si apoi stau linistita!
Mai un singur lucru de facut:sa ma autoeduc sa nu-mi mai pese ca un individ scuipa pe jos,ca altul tipa la prietena lui pe strada,ca vecinul meu urla si da muzica tare, noaptea, ca unul isi neglijeaza copilul, doar ca lui ii trebuiesc tigari si bautura, ca alt nesimtit sta toata ziua in pat sau la peste cu prietenii si nevasta munceste toata ziua........Cum? Habar n-am! Sunt si o fire colerica.
Tu ai cumva 15 ani? Daca da, invata de pe acum, sa iei problemele scolare si de voata, asa cum sunt, cu bune si rele.Rezolva-le in functie de greutatea lor si nu toate o data.Cand vezi ca organismul "cedeaza" si nu poti sa le mai faci fata, cere ajutorul celor apropiati, mai ia cate un supliment alimentar(cu magneziu, B6),mananca banane,mure,zmeura,relaxeaza-te ascultand o muzica buna(nu din aceea cu bum-bum),stand pe intuneric,fara TV si telefon. Evita contradictiile,certurile,odihnestete(somn) mai mult,fa plimbari seara,inainte de culcare.
Vezi ce tare sunt la sfaturi, dar pana nu am renuntat la toate situatiile(mai am destule) ce ma stresau, nu stateam decat cu calmante, acum nu visez dacat la concedii, cand intr-adevar ma relaxez.

5 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Ceai de lavanda

| YoChriss a răspuns:

Salut! Gandeste-te la ceva ce te intereseaza sau ce iti place sau la ceva relaxant! Succes!

| Roxaname a răspuns:

Buna ca sa scapi de stres incearca sa te gandesti ce i-ai face pesoanei pe care esti nervoase ca o omori ceva de genul dar iti mai pot recomanda cand esti nervos sa stai singur si sa te gandesti la altceva ca sa scapi de stres daca vrei mai pot sa iti spun da-mi doar un mesaj fundahappy

| pati2021 a răspuns:

Nu te mai gandi la lucrurile care te streseaza, incearca sa-ti gasesti o activitate care sa-ti distraga atentia de la ele! si incearca sa te pastrezi vesel!

| RegeleRegilor a răspuns:

Gandeste-te la ceva ce te face pe tine fericit.