| RedForest a întrebat:

Vreau sa cumpar proteine si nu stiu ce sa aleg. Am 16 ani, 60 kg, 175 cm sunt tip ectomorf.
Fac sala de la 14 ani si nu pot spune ca nu s-a pus nimic, dar vreau mai mult si as vrea sa imi recomandati un supliment nutritiv pentru a creste mai repede si tot-odata a-mi mentine sanatatea.
Am auzit despre creatina ca poate imbolnavi rinichii si nu stiu ce sa cred. As vrea mai multe detalii despre creatina.
P.S. Daca puteti sa imi recomandati un supliment care sa nu contina creatina as fii foarte recunoscator.

Dau funda! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnnaBebitza a răspuns:

Mananci mult prea putin ca sa poti pune masa musculara.

tu NU esti ectomorf, nu doar nu mananci happy

Greseli :

- dimineata n-ai carbohidrati deloc.
- ultima masa la ora 15 ( si asta tot fara carbo )? ce naiba, asta e dieta de slabit, nu de pus muschi
- piureul e singura ta sursa de carbohidrati ( si o sursa proasta )
- grasimi n-ai deloc
- fructe si legume n-ai deloc

Uite spre exemplu cum arata o zi la mine ( ieri ) :

7:30 : 2 banane + 1 kiwi
8:00 : 2 oua intregi fierte ( galbenusul e mai important decat albusul ), paine integrala, branza ( 3 felii )
11:00 : un pumn de migdale + un pumn de nuci
13:00 : piept de curcan cu smantana, cartofi dulci, salata de muraturi
16:00 : 4 mere
19:00 : somon la gratar + orez brun + legume ( morcovi, ardei gras, telina, patrunjel crud, rosie )
21:00 : 3 iaurturi + 2 felii de branza

Cam asa arata o alimentatie de masa musculara.

15 răspunsuri:
| MrLoveLife a răspuns:

Daca esti ectomorf.Recomand MUTANT MASS.Cred ca este in gainer foarte bune la raport calitate/pret.

| simonmihai91 a răspuns:

Eu folosesc TotalMass 4200

| Cosmin86 a răspuns (pentru simonmihai91):

O punga de zahar ieftin, ala nu e supliment, ala e o MIZERIE IEFTINA

mai bine iei whey gold + serious mass

| RedForest explică (pentru Cosmin86):

Despre serious mass am auzit ca este cel mai bun supliment...si inca o intrebare.
Crezi ca ar fi indicat sa iau la 16 ani suplimente am inteles ca ajuta corpul dar totusi este bine sa iei la 16 ani?

| Cosmin86 a răspuns (pentru RedForest):

Suplimente = mancare concentrata

la 16 ani mananci? daca poti sa mananci, poti sa iei si suplimente.

p.s. : oricum fara o alimentatie speciala pentru masa musculara, iei degeaba suplimente.

Cate mese ai pe zi?

| RedForest explică (pentru Cosmin86):

4 mese.
Dimineata (8:00) la scoala (12:00) dupa-amiaza(14-15:00) si seara (19:00) mai consum foarte des si albusuri de ou omleta

| Cosmin86 a răspuns (pentru RedForest):

Pai bun, 4 mese, si ce mananci la ele? zi spre exemplu ce-ai mancat ieri

| AnnaBebitza a răspuns (pentru Cosmin86):

Buna...daca fac exercitii, dar nu am piept de pui sa mananc dupa.e ok daca o sa combin carne de vita in loc + ceva carbohidrati? sau carnea de vita nu are atatea proteine ca cea de pui?

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Au cam la fel, nu trebuie neaparat piept de pui. eu personal evit puiul, ca asta din comert e crescut cu o tona de hormoni.

Uite aici continutul in proteine :
http://calorii.oneden.com/

| AnnaBebitza a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, dar carnea de vaca are mai multe grasimi

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

1. depinde ce, muschiu, antricotul au putine grasimi
2. grasimile daca nu le combini cu carbohidrati le poti consuma fara griji, chiar sunt o sursa importanta de energie

| AnnaBebitza a răspuns (pentru Cosmin86):

Si deci dupa exercitii cu ce pot sa combin carnea de vaca? sau muschiul?

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Cu o sursa buna de carbohidrati ( paste integrale, cartofi dulci, orez - de preferat brun -, mazare, etc. )

| RedForest explică (pentru Cosmin86):

Dimineata omleta de albus de ou si beau un iaurt natural (8:00), Biscuiti Belvita x2 pachete (12:00),supa de pui si piure de cartofi cu carne de porc (14-15:00) muschi facut la gratar cu salata de varza. big grin

| RedForest explică (pentru AnnaBebitza):

Iti multumesc mult Cosmin. Daca o sa mai am nevoie de ajutor o sa mai scriu pana acum mi-ai fost de mare ajutor. Multumesc!

| AnnaBebitza a răspuns (pentru RedForest):

Mananci mult prea putin ca sa poti pune masa musculara.

tu NU esti ectomorf, nu doar nu mananci happy

Greseli :

- dimineata n-ai carbohidrati deloc.
- ultima masa la ora 15 ( si asta tot fara carbo )? ce naiba, asta e dieta de slabit, nu de pus muschi
- piureul e singura ta sursa de carbohidrati ( si o sursa proasta )
- grasimi n-ai deloc
- fructe si legume n-ai deloc

Uite spre exemplu cum arata o zi la mine ( ieri ) :

7:30 : 2 banane + 1 kiwi
8:00 : 2 oua intregi fierte ( galbenusul e mai important decat albusul ), paine integrala, branza ( 3 felii )
11:00 : un pumn de migdale + un pumn de nuci
13:00 : piept de curcan cu smantana, cartofi dulci, salata de muraturi
16:00 : 4 mere
19:00 : somon la gratar + orez brun + legume ( morcovi, ardei gras, telina, patrunjel crud, rosie )
21:00 : 3 iaurturi + 2 felii de branza

Cam asa arata o alimentatie de masa musculara.