| Ajutor324 a întrebat:

Vreau sa îmi spuneți niște beneficii pentru sănătate ca urmare a renunțării la cafea și țigări. Dau funda pentru cele mai multe beneficii deoparte și de cealaltă(adică renunțării la cafea și țigări).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BlackLight1987 a răspuns:

Tigari...fizice:
- nu vei mai obosi atât de ușor
--Dantura va arata mult mai bine
- eliminarea riscurilor privind bolile de ficat, plămâni, cardio-vasculare etc.
-tenul va arata mult mai bine
- respiratia va fi mai proaspătă
Psihice:
- vei căpăta mai multa incredere in tine
- Este un lucru extraordinar sa simti ca nu mai duci grija pachetului de țigări (ca il uiti pe undeva, ca nu mai ai etc.)
-e plăcut să nu mai fii nevoit să ieși iarna in frig, din restaurant, bar in timp ce prietenii nefumatori raman înăuntru
CAFEA
Fizice:
- dantura va fi mai curata
- tensiunea arteriala se va pastra in limitele normale
Psihice:
- aici nu prea stiu... poate pentru ca sunt băutor de cafea;-)

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Https://doc.ro/......i-la-fumat
https://www.medlife.ro/......fumat.html
cum s-a zis, o cafea mică pe zi, preferabil fără lapte, nu face rău, din contră, ajută la digestie.

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

*preferabil fără zahăr

| Donsavas a răspuns:

Nu vei mai fi agitat de la cafea, țigările in timp duc la oboseala organismului.
Starea fizica si psihică se îmbunătățește, asta e clar. Ramane sa te convingi!

| alina2k18 a răspuns:

Fix beneficiile pe care le aveai inainte de a te apuca.
Cafeaua neagra - una pe zi - e ok, nu vad de ce ai renunta.

| Furnicuta000 a răspuns:

Faptul ca te ajuta sa nu ajungi sa te imbolnavesti de o afectiune cardiovasculara (bolile cardiovasculare fiind principala cauza a mortalitatii in lume) nu e de ajuns?

| Daniel323 a răspuns:

O sa fii mai stresat, o sa-ti sara nervii din orice.O sa simti continuu nevoia sa fumezi.
La cafea nu are sens sa renunti acum.O sa fie de doua ori mai greu.

| M1989 a răspuns:

Singurul beneficiu major este la portofel... dupa cele de sanatate mai putine, la iml trebuie trecuta o cauza a decesului.

| VasileAmadon a răspuns:

Țigări:,rezistența mai mare(alergat, treburi zilnice)nu ti mai pute gura, afte, nu mai poluezii plămânii, tusea fumatorului daca inca nu o ai
Cafea:probleme cardiace, ameteli (mi sa întâmplat) c-am atat